Winiarnia Zamojska

Mamy opcję na karnawałowy wieczór z przyjaciółmi

Interesujesz się winem i szukasz pretekstu, by wiedzieć więcej o szczepach, regionach, rocznikach, ale wieczory z „podręcznikami” nie są w twoim stylu? Mamy propozycję! Co powiesz na naukę połączoną ze spotkaniem z przyjaciółmi. Jeśli na dodatek lubisz gry, quizy i odrobinę rywalizacji, winiarskie „opcje” sprawią, że już nigdy kieliszek wina nie będzie zwykłym kieliszkiem wina. Będzie degustacją w ciemno, przygodą, wyzwaniem i furtką do odkrywania świata. My „opcje” odkryliśmy w Australii, gdzie winiarskie quizy organizowane są w winnicach, barach i na domówkach. Sprawdziliśmy więc, skąd wzięła się ta tradycjach. Historia jest tak ciekawa, że postanowiliśmy się nią podzielić.

Mówi się, że gra została wynaleziona przez Lena Evansa. Potem oczywiście została wielokrotnie zmieniana i udoskonalana, ale wygląda na to, że wszystko zaczęło się od poniedziałkowych regularnych spotkań trzech prawników w jednej z australijskich restauracji w Sydney. Dodajmy, że była to pora lunchu. Jako prawnicy - którzy jak wiadomo uwielbiają ścisłe reguły - postanowili odrobinę sformalizować wspólne wyjścia. Zgodnie z tradycją każdy przynosił butelkę wina, która była w ukryciu przelewana do czystej butelki, na której zamiast etykiety widniał tylko numer. Kiedy wino jest w kieliszkach każda osoba po kolei zadaje pozostałym graczom pięć pytań wielokrotnego wyboru na temat swojego wina. We wszystkich przypadkach do wyboru są trzy opcje. Tylko jedna jest prawidłowa. Kiedy wszyscy gracze podadzą odpowiedź, osoba, która przyniosła wino i zadała pytanie, podaje prawidłową odpowiedź. Z każdą rundą uczestnicy wiedzą więcej o winie. Pytania dotyczą szczepów, rocznika, regionu, producenta. Dobrze skonstruowana seria pięciu pytań pozwala poznać całą historię i styl wina, a atmosfera takiego spotkania gwarantuje, że będzie miało ono bardziej towarzyski niż edukacyjny charakter.

Jak mogą brzmieć pytania? Wyobraź sobie, że masz w kieliszku wino… Czy pochodzi z Francji, Włoch czy Australii? Po chwili już wiesz, że wino jest z Australii, więc kolejne pytanie dotyczy konkretnego regionu… Czy wino jest z Adelaide Hills, Barossa Valley czy McLaren Vale? Jest z Barossa Valley. Ponieważ ci, którzy się interesują regionem wiedzą, jakie szczepy tam dominują, pytanie o odmianę powinno być dość łatwe. A więc, czy to Shiraz, Cabernet Sauvignon czy Merlot? Równie ciekawe mogą być pytania o rocznik, przedział cenowy wina, producenta czy poziomu alkoholu.

Gra, choć dostarcza zabawy, to doskonały sposób, aby dowiedzieć się więcej o winie. Nawet jeśli nie znasz odpowiedzi, masz opcje i możesz strzelać. Nie bój się ryzyka. Często początkujący ma większą skuteczność niż ekspert, ponieważ ma mniejsze doświadczenie i łatwiej mu podjąć decyzję. Znawcy zaś gubią w labiryntach swojej wiedzy, przetwarzają za dużo danych i zazwyczaj myślą, że pytania są podchwytliwe. Dlatego jeśli ktoś kiedyś zaprosi cię na winiarskie opcje, nie wahaj się ani chwili. Jeśli ty zdecydujesz się zorganizować quiz, to z pewnością będzie niezapomniany wieczór.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Ryba marynowana w soku z kiszonych buraków, tarciuch warzywny, kapusta z grzybami

Święta tuż tuż, a więc prezentujemy przepis na marynowaną rybę od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Kliknij i poznaj sposób na przygotowanie wigilijnej potrawy. Smacznego!

Czytaj więcej
kulinaria

KOMPENDIUM

W jak WINO, S jak winiarskie SŁOWA

Kultura picia wina wymaga znajomości pojęć, które czasem wydają się niezrozumiałe. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy mini słownik, który wyjaśnia podstawową terminologię używaną w winiarskim świecie. Zachęcamy do lektury!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Fondant pomarańczowy z białą czekoladą, kardamonem i sosem korzennym z żurawiny

Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory przygotowanego na osłodę zimowych, chłodnych wieczorów 😊 Dodamy, że deser ten najlepiej smakuje w towarzystwie Czarna Porzeczka Winiarnia Zamojska.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.