Winiarnia Zamojska

W jak WINO, S jak winiarskie SŁOWA

Degustacja wina może być onieśmielająca. Wiemy to! I wiemy, jak to zmienić. Poznaj nasz mini słownik winiarskich terminów, dzięki którym poczujesz się dużo pewniej nie tylko w restauracji i u znajomych, ale także podczas wizyty w winnicy.

Uwaga, zanim przeczytasz kolejne fragmenty, nie zapomnij o winie. Podczas tej lektury degustacja w domu wydaje się czymś absolutnie obowiązkowym. Pomyśl, jakie wino Ci smakuje? Czy masz swój ulubiony kolor, szczep, region, styl? Nie zawsze musisz się zgadzać z opinią winemakera albo recenzenta. Wino można obiektywnie ocenić, a nawet „zmierzyć”, ale wino to przede wszystkim kwestia subiektywna i bardzo osobista. Zaufaj sobie i śmiało mów o swoich odczuciach. W świecie wina nie ma złych i dobrych odpowiedzi. Nasza perspektywa może zmieniać się w zależności od pory roku, dnia, nastroju, jedzenia… Nie bez przyczyny mówi się, że wino smakuje lepiej w dobrym towarzystwie. Jeśli więc nasz przewodnik polecisz znajomym albo zabierzesz go na spotkanie w gronie najbliższych przyjaciół, z pewnością sprawi ci jeszcze więcej przyjemności.

Skoro wino masz już w kieliszku, czas zaczynać…

B jak BALANS

To kluczowe słowo, kiedy przychodzi do opisu wina i pewnie jeden z największych komplementów, na który czekają winiarze. Balans oznacza przyjemną równowagę, synchronizację, zintegrowanie smaków i aromatów. Nie mylmy tego z winem bez wyrazu i charakteru. Tego nie powinno zabraknąć w kieliszku. Ale nic nie powinno „wystawać”, dominować, przyćmiewać innych doznań. Jeśli mamy wyraźne taniny, to oczekujmy bogatego smaku. Delikatne wino oznacza zwiewny finisz. Jeśli zapach wina przywodzi na myśl owoce tropikalne, w tym samym kierunku powinien dryfować smak… Z tego samej rodziny winiarskich słów pochodzą też: intensywność, złożoność oraz finisz, określający jak długo czujemy smak wina. Niektórzy uważają, że powinno to trwać nawet 30 sekund i zachęcać nas do sięgnięcia po kolejny kieliszek.

F jak FERMENTACJA

W tym procesie cukier z winogron jest zużywany przez drożdże i zamieniany w alkohol. Fermentacji można poddać tylko odszypułkowane owoce albo np. całe kiście, co daje wina bardziej złożone, głębsze w smaku, a przez to zazwyczaj ciekawsze i łatwiejsze do łączenia z jedzeniem. Mają też bogatszy bukiet. To zabieg coraz popularniejszy w przypadku win czerwonych. Dla win białych, zwłaszcza Chardonnay wyróżnikiem może być odpowiedź na pytanie, czy wino przeszło tzw. fermentację malolaktyczną, która przekształca zawarty w winie ostrzejszy kwas jabłkowy w łagodniejszy kwas mlekowy. To dzięki niej orzeźwiający, owocowy charakter ustępują miejsca nutom przywodzącym na myśl maślane ciasteczka, grzanki i orzechy. Fermentacji tej może być poddane 100% wina lub tylko część, wówczas Chardonnay będzie jaśniejsze, delikatniejsze i bardziej owocowe w smaku.

M jak MINERALNOŚĆ

Termin bardzo często używany do opisu win białych, których finisz kojarzyć się może z metalicznym posmakiem (ale w dobrym tego słowa znaczeniu), mokrymi kamieniami, pokruszonymi skałami, słoną bryzą znad oceanu. Nie bójmy się powiedzieć, że to już trochę bardziej zaawansowane słownictwo, oddające ulotne połączenie zapachu, tekstury i smaku, odczuć które zależą od m.in. poziomu kwasowości oraz owocowości wina. Sprawia, że myślimy o takich słowach jak rześkość, elegancja, soczystość.

T jak TANINY

Miłośnicy win czerwonych doskonale znają to uczucie goryczki, cierpkości i suchości na języku, za które odpowiadają właśnie taniny. Mogą być miękkie, aksamitne lub przeciwnie - złożone i wyraźne. Pochodzą ze skórek, pestek, dojrzewania w nowej beczce… Zależą od charakteru odmian - z bogatych tanin słyną na przykład Cabernet Sauvignon i Nebbiolo. Im wino młodsze, tym taniny są bardziej „twarde”. Z czasem stają się delikatniejsze. Inaczej będą smakowały z jedzeniem, a inaczej kiedy wino pijemy solo. Jeśli chcemy zrównoważyć taniny, warto podać do wina słone przekąski lub twarde sery. Warto też wówczas zdekantować wino - kontakt z tlenem pozbawi tanin szorstkości. Taniny świadczą o jakości wina tak samo jak kwasowość, smak, alkohol. Sprawiają, że smak wina jest złożony, interesujący, głęboki, wielowarstwowy.

Z jak ZBIORY

Jeśli podczas wizyty w winnicy zapytasz winemakera o ostatnie zbiory, na 100 procent zyskasz nowego przyjaciela, a może nawet spróbujesz wina prosto z beczki. Co warto wiedzieć, zanim zadasz pytanie? Winogrona zbiera się ręcznie lub maszynowo. Jak, a przede wszystkim kiedy, to kluczowe decyzje, które potem definiują styl wina. Wczesny zbiór da nam wina lżejsze, bardziej zwiewne, owocowe i rześkie. Późny będzie doskonały dla bogatych w smaku i złożonych win czerwonych. Sukces zbiorów może zależeć od wielu czynników: pogody, budżetu, narzędzi, zespołu pracowników… Podczas zbiorów winnice zatrudniają czasem ekspertów z całego świata, którzy dzielą się swoją wiedzą i bezcennymi doświadczeniami. Winiarze naprawdę uczą się na błędach, więc i Ty nie bój się zadawać pytań, degustować i cieszyć się odkrywaniem świata wina.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Fondant pomarańczowy z białą czekoladą, kardamonem i sosem korzennym z żurawiny

Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory przygotowanego na osłodę zimowych, chłodnych wieczorów 😊 Dodamy, że deser ten najlepiej smakuje w towarzystwie Czarna Porzeczka Winiarnia Zamojska.

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierś z gęsi i gruszka confit, kopyta z kalafiorem w omaście orzechowej, sałatka z buraczków z wiśniami i dresingiem z wina wiśniowego

W okresie świętomarcińskim na naszych stołach króluje gęś! Spróbuj nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory.

Czytaj więcej
kulinaria

KOMPENDIUM

Marketing wina z własnej winnicy - relacja

W dniach 20-22 października 2023 r. odbyło się szkolenie „Marketing wina z własnej winnicy” – zachęcamy do obejrzenia relacji z tego dnia!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.