Winiarnia Zamojska

Pogoda na wino

Lubisz sprawdzać prognozę pogody. Wiesz, kiedy będzie padać, a kiedy zostawić parasol w biurze. Zawsze z ciekawością słuchasz zapowiedzi, jakiej spodziewać się wiosny i czy lato znów będzie upalne. Interesujesz się zmianami klimatycznymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi? Czy wiesz, że każda z tych informacji ma ogromny wpływ na smak twojego ulubionego wina.

Na początek może zaskoczyć cię, fakt że…

…idealne warunki pogodowe wcale nie są idealne dla jakości wina. Owszem, kiedy zachowany jest balans między słońcem i deszczem, a temperatury dalekie są ekstremalnych właściciele winnic będą cieszyć się dużymi plonami, ale trudniej im będzie zrobić wina wybitne. Najlepsze roczniki - co wydaje się zaskakujące - częściej udają się w latach z trudną pogodą, kiedy plony są niskie, ale jakość owoców większa, bo cała energia roślin kumulowana jest dla mniejszej liczby kiści. Czasem winiarze żartują, że kiedy winogrona muszą walczyć o przetrwanie, dają z siebie więcej. Jeśli zbiory zapowiadają się zbyt dobrze, część kiści obcina się zanim dojrzeją, żeby poprawić jakość pozostałych. Jeśli więc zwiedzając winnice zachwyci cię bujna, soczysta zieleń i piękne, duże liście, możesz usłyszeć komentarz: że pogoda w tym roku jest za dobra, a winorośla zbyt szczęśliwe. To nie jest komplement…

Kluczowe momenty

Bardzo ważna jest pogoda w okresie kwitnienia. Letnie ciepłe i słoneczne dni na pewno pomogą winiarzom. Silne wiatry i deszcze mogą zaburzyć cały proces bezpowrotnie. Jednym z największych pogodowych wrogów wina jest grad i to na każdym etapie uprawy. Jeśli przyjrzymy się pogodzie w winiarskich regionach łatwo dostrzec, że zazwyczaj jest tam słonecznie i sucho. Najlepsze białe wina uprawia się w chłodniejszych klimatach, gdzie występuje duża różnica między temperaturą w ciągu dnia i nocy. Czerwone, złożone, bogate w smaku wina lubią słońce i długie gorące dni. Bez względu na styl i klimat, winogrona nie lubią zbyt dużo deszczu, zwłaszcza tuż przed zbiorami, bo grozi to rozwojem chorób grzybowych. Gwałtowne burze mogą uszkodzić grona, a nagłe spadki temperatur zaburzyć dojrzewanie owoców. Dlatego czasem winogrona zbiera się wcześniej niż zakładano, by uniknąć pierwszych przymrozków, albo odwrotnie czeka się dłużej, bo każdy słoneczny dzień daje więcej szans na lepsze wina. Zbyt dużo ciepła jednak może prowadzić do zbyt “dżemowego, ugotowanego” smaku wina lub zbyt wysokiego, niezrównoważonego poziomu alkoholu. Pogodowych pułapek jest więc co nie miara. I to nie koniec… Winiarze muszą sobie radzić nie tylko ze zmiennością pogody, ale też zmianami klimatycznymi. To co naprawdę ich niepokoi, to ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak długie susze, powodzie i fale upałów skutkujące pożarami. Dlatego, kiedy planują nowe nasadzenia biorą pod uwagę także odporność szczepów na pesymistyczne scenariusze pogodowe.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Pistacjowe pączki pieczone z kremem pistacjowym

Jakie pączki lubisz najbardziej: z różą, adwokatem, czekoladą czy nietradycyjne? Przedstawiamy najnowszy przepis od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na pączki pieczone!
Spróbuj!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Stek wołowy z serem pleśniowym, szalotka w glazurze z wina z czarnej porzeczki, frytki z selera, karmelizowana kiszona kapusta na miodzie gryczanym

Jak dobrać wino do steka?
Postaw na wariant czerwony z wyraźnie zaznaczonymi garbnikami i taninami jak np. czarna porzeczka, aby uwypuklić walory smakowe. Skosztuj połączenia tych smaków w najnowszym przepisie od naszego szefa kuchni Marcina Sikory.

Czytaj więcej
kulinaria

KOMPENDIUM

Mamy opcję na karnawałowy wieczór z przyjaciółmi

Jak zaplanować karnawałowy wieczór z przyjaciółmi? Jeśli lubisz wino, gry, quizy i odrobinę rywalizacji polecamy degustację w ciemno - to doskonały sposób, aby dowiedzieć się więcej o winie, ale również forma rozrywki w czasie wolnym. Przeczytaj więcej w naszym artykule!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.