Winiarnia Zamojska

W dzikim winie świat się plącze

Alicia Keys sprawiła, że każdy śpiewa o Nowym Jorku jak o własnym mieście. ZAZ w sekundę może przenieść nas do Paryża. Ścieżka filmowa z drugiego serialu „Biały Lotos” już zawsze kojarzyć się będzie z krętymi uliczkami Palermo i Taorminy. O Warszawie nucimy z T.Love. A o Zamościu i Zamojszczyźnie? Sprawdziliśmy, którzy muzycy i piosenkarze pokochali ten winiarski zakątek Polski tak samo, jak my.

“Chcę jeszcze raz pojechać do Europy
Lub jeszcze dalej do Buenos Aires
Więcej się można nauczyć podróżując
Podróżować, podróżować jest bosko”

Roztocze uwielbiała ikona polskiej muzyki, buntowniczka, legenda - Kora. Tutaj mieszkała i pracowała. Kiedy w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim żegnali ją bliscy i fani, w Zamościu po tradycyjnym odegraniu hejnału z wieży Ratusza nieoczekiwanie wybrzmiały dźwięki piosenki „Krakowski spleen”.

Kora, wokalistka jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych Maanam, autorka tekstów i niesamowicie charyzmatyczna osobowość polskiej sceny muzycznej urodziła się w Krakowie, ale to we wsi Bliżów w powiecie zamojskim stworzyła swój ukochany dom.

W jednym z wywiadów “przyznała, że za mało korzystała z życia, a za dużo pracowała. - Doprowadziłam się do stanu totalnego wykończenia - przypominał jej słowa portal Kultura Onet. - To właśnie dom na Roztoczu stał się jej oazą. To tam zajęła się malarstwem, a jej życie - jak mówiła - stało się piękne i pełne."

“…Bo w ogrodzie rośnie pnącze
W dzikim winie świat się plącze
Bo w ogrodzie dzikie wino
Kto je tutaj siał dziewczyno?…”

W Zamościu urodził się Marek Grechuta. Tu uczył się gry na fortepianie, tu powstały jego pierwsze młodzieńcze utwory. Jak przypomina Bogdan Nowak w tekście dla “Zamość nasze miasto” w liceum Marek Grechuta założył zespół „Rudo-Gniadzi” (to była parodia nazwy zespołu „Czerwono-Czarni”). Śpiewał i grał na fortepianie. Koledzy „pomagali mu” na kontrabasie, gitarze, saksofonie i perkusji. Wykonując covery Presleya, Sinatry i Paula Anki występowali na akademiach i szkolnych potańcówkach. To w szkole Marek Grechuta pokochał poezję i improwizowanie. Na płycie „Niezwykłe miejsca” nagrał piosenkę o Zamościu „Gdzieś na mapy skraju.

„Dopiero jako dorosły człowiek zrozumiałem, że Zamość jest dla mnie czymś więcej, niż tylko miejscem urodzenia. On ukształtował moje poglądy na sztukę” - mówił w jednym z wywiadów.

Jeśli będziecie w Zamościu, koniecznie zajrzyjcie na ulicę Marka Grechuty i przy okazji przypomnijcie sobie, którą z jego setek piosenek lubicie najbardziej.

“…Bananowy jest po prostu żywot mój
krąży wokół mnie piękności śniadych rój
rzęsami w rytm muzyki mnie wachlują
i zataczają w transie krąg…”

Swoje korzenie w Zamościu ma zespół VOX, którego piosenki „Bananowy Song” i „O Magdaleno” potrafi tam zanucić chyba każdy. Wokalista zespołu Vox Witold Paszt przez wiele lat związany był właśnie z tym regionem. Historia grupy zaczęła się w 1978 w Lublinie, kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny Vox w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz jego kuzyn Jerzy Słota.

“Vox byli produktem (…) silnej potrzeby odrobiny Zachodu i przepychu (…). Zaproponowana przez grupę formuła muzyczna i sceniczna trafiła na podatny grunt. Przystojni, młodzi wokaliści, dobre głosy, amerykański wizerunek (w repertuarze mieli sporo właśnie amerykańskich standardów) - to wszystko spowodowało, iż szybko odnieśli sukces” - czytamy w Interia Muzyka.

Mamy cichą nadzieję, że właśnie zmieniacie swoją playlistę w samochodzie i planujecie wyprawę do Zamościa. Nie zapomnijcie, że przy okazji zwiedzania warto też zatrzymać się w lokalnych winnicach. Nic tak dobrze nie nastraja na weekend jak dobra muzyka i kieliszek wina.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.