Winiarnia Zamojska

Dookoła świata winiarskich festiwali

Imprezy, muzyka na żywo, bitwa na wino… festiwale winiarskie to nie tylko poważne degustacje i masterclassy. Coraz częściej na całym świecie organizowane są wydarzenia, w których wino jest tylko pretekstem do zabawy, podróżowania i spotkań z przyjaciółmi. Spośród setek propozycji wybraliśmy kilka najciekawszych, które mamy nadzieję będą inspiracją do odwiedzania regionów słynących z uprawy winorośli.


Batalla de Vino, Rioja, Hiszpania

Hiszpański festiwal odbywa się co roku w miasteczku Haro położonym w sercu winiarskiego regionu Rioja. Wszyscy uczestnicy tradycyjnie ubierają się na biało, piją wino, jedzą słynne hiszpańskie przekąski tapas, tańczą, śpiewają, a potem biorą udział w bitwie na wino do złudzenia przypominającej nasz lany poniedziałek. Tyle że zamiast wody mamy wino! Uczestnicy oblewają się litrami czerwonego wina z butelek, wiader i pistoletów na wodę. W festiwalu bierze udział nawet kilka tysięcy osób! Zasada jest prosta - białe ubrania muszą zmienić kolor na winny, a przemoczony tłum wciąż mieć ochotę na dalszą zabawę. Lokalni mieszkańcy żartują, że na co dzień wino płynie w ich krwi, a raz w roku także ulicami. Trzeba więc przygotować się na istne szaleństwo - błoto, tłum, uczucie lepkości i wszechobecny zapach wina. Według wierzeń, tradycja bitwy na wino rozpoczęła się od sporu o ziemię między Haro a sąsiednim miastem Miranda De Ebro setki lat temu. Przetrwała do dziś i przyciąga tłumy.


Pinot Palooza, Australia

To jeden z najpopularniejszych festiwali winiarskich na drugim krańcu świata. Właśnie obchodzi 11. rocznicę. Odbywa się w różnych miastach Czerwonego Kontynentu z udziałem winiarzy z całej Australii i Nowej Zelandii. Świętuje różnorodność Pinot Noir, który jest aktualnie jednym z najmodniejszych szczepów w tej części świata.

W sierpniu jedna z jego edycji zagości w Perth i połączy energię ze świętem sera! W końcu ser i wino to najlepiej dobrana para na świecie. W zeszłym roku ponad 10 000 gości wędrującego festiwalu zjadło ponad sześć ton sera i wypiło tysiące kieliszków Pinot Noir. Tym razem spróbują ponad 100 rodzajów sera od 25 różnych producentów z całego kraju i niezliczonych win z najlepszych winiarskich regionów Australii i Nowej Zelandii. W programie degustacje, rozmowy z winiarzami, muzyka na żywo, pokazy kulinarne i targi. Australijczycy uwielbiają tego rodzaju wydarzenia, dlatego do Perth wybierają się miłośnicy wina z najbardziej odległych zakątków kontynentu. Każdy pretekst jest dobry, by zorganizować winiarski wypad z przyjaciółmi.


The Marathon du Médoc, Francja

To może być jedno z najdziwniejszych i najwspanialszych doświadczeń w życiu miłośników wina i joggingu. Najbardziej zwariowany maraton na świecie - bieg z 23 przystankami na kieliszek wina, ostrygi, steki i lody. Tak, tak! Uczestnicy pokonują trasę w zabawnych przebraniach, a po drodze próbują win i lokalnych specjałów. Biegną oczywiście przez malownicze winnice. Co ciekawe, mają limit czasu wynoszący sześć godzin i 30 minut.

W wydarzeniu bierze udział nawet i 10 tysięcy uczestników. Tradycja jest długa - pierwszy oficjalny wyścig odbył się w 1985. Na starcie zamiast atmosfery rywalizacji, jest radość, muzyka, taniec, wesołe pokrzykiwania i mnóstwo nieskrępowanej radości. Rok po roku Marathon du Médoc udowadnia, że można być zdrowym i bezpiecznym, jednocześnie doceniając dobre jedzenie i wino.


Wurstmarkt, Bad Dürkheim, Niemcy

Uznawany jest za największy festiwal wina na świecie. Raz w roku, we wrześniu Bad Dürkheim - na co dzień spokojne uzdrowisko - przyciąga ponad pół miliona miłośników wina. Wznosząc toasty niezliczonymi kieliszkami najlepszych Rieslingów, Pinot Noir i Sektów spędzają tu nawet cały tydzień.

W festiwalowych namiotach można spróbować kilku tysięcy różnych win, regionalnych potraw i posłuchać muzyki na żywo. Nic więc dziwnego, że impreza przyciąga turystów z całego świata. Wino serwowane jest zarówno “na poważnie” w kieliszkach, jak i bardziej “swojsko” - w tradycyjnych szklankach. Nie ma mowy o żadnym skrępowaniu i dystansie. Wino, tak samo jak piwo na Oktoberfest, jednoczy ludzi, którzy wiedzą, co dobre. Jest więc wesołe miasteczko, loterie fantowe, fajerwerki i mnóstwo imprez towarzyszących. Okolica jest znana z uprawy winorośli od wieków. Festiwalowa tradycja narodziła się z lokalnego targu, który z czasem przekształcił się w święto wina i …kiełbasek. Stąd wzięła się jego nazwa Wurstmarkt.


Zamojskie Winogranie, Polska

Zamojskie Winogranie, Polska Po trzech edycjach dwudniowe wydarzenie stało się jednym z największych festiwali lokalnych win i produktów regionalnych w Polsce. W tegorocznej edycji weźmie udział 12 winnic z regionu Roztocza i Lubelszczyzny. Ale to nie wszystko! Winiarzom towarzyszyć będzie 12 szefów kuchni zamojskich restauracji. Specjalnie na festiwal stworzą wyjątkowe menu degustacyjne pokazując, jak ciekawe może być łączenie potraw z winem. Na ten jeden weekend warto więc porzucić swoje przyzwyczajenia i odkryć, że właściwie dobrane dania mogą całkowicie zmienić nasze postrzeganie win i odwrotnie - wina mogą idealnie dopełnić i podkreślić smak potraw. Impreza łączy więc ideę promocji Roztocza i Zamościa, polskich win gronowych oraz owocowych, a także naturalnych, regionalnych produktów. Zgodnie z tradycjami najlepszych festiwali winiarskich na świecie w Zamościu też nie zabraknie niespodzianek: muzyki na żywo, strefy chillout i after party. Uczestnicy mogą liczyć na specjalne zniżki w restauracjach, degustacje, spotkania z sommelierami i winiarskie wykłady. Jury sommelierów, podczas degustacji „w ciemno”, wyłoni zwycięzców rywalizacji o Grand Prix za najlepsze wino festiwalowe w czterech kategoriach: czerwone, różowe, białe oraz musujące. Wszystkie wina będzie można kupić w sklepie festiwalowym.


W poszukiwaniu prawdziwego smaku wina warto podróżować!

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.