Winiarnia Zamojska

Wywiad z Leszkiem Kaczorem

1. Jak długo zajmuje się Pan fotografią?

Fotografią zajmuję się od ponad 30 lat. Początkowo była to oczywiście fotografia analogowa, jednak w miarę rozwoju technik fotografii i fotografowania zwróciłem się w kierunku fotografii cyfrowej i tak to trwa do dnia dzisiejszego.

2. Jakich technik fotograficznych używa Pan w swoich pracach?

Fotografuję zarówno tradycyjnie, spacerując i przemierzając Roztocze, jak również używam drona wykonując fotografię lotniczą, która daje mnóstwo możliwości uwiecznienia obrazów których na co dzień nie widzimy. Co najważniejsze, fotografia lotnicza daje większą przestrzeń a tym samym możliwość odwzorowania kolorytu oraz specyfiki i zróżnicowania krajobrazowego którą możemy uwiecznić na zdjęciu. Większość zdjęć staram się realizować w dobrych warunkach oświetleniowych, szczególnie podczas tak zwanej “złotej godziny”. Mam wówczas piękne światło, które dodatkowo wzmacnia piękno i koloryt Roztocza. Oczywiście każda pora dnia i nocy - również zdarzały mi się prace pokazujące rozgwieżdżone niebo nad Roztoczem - jest dobra na zrobienie zdjęcia. Każda ma swój urok.

3. No właśnie, skoro już wspomniał Pan o Roztoczu - dlaczego w swoich fotografiach skupia się Pan właśnie na tym regionie?

Po pierwsze, Roztocze to moje rodzinne strony. Pochodzę z małej miejscowości o nazwie Średniówka, oddalonej od Zwierzyńca o około 30 kilometrów, dlatego w tych rejonach czuję się jak w domu, za każdym razem odkrywając coś nowego za kolejnym wzgórzem, za kolejnym lasem. Jest to jeden z najmniej zurbanizowanych regionów w Polsce oraz jeden z najbardziej nasłonecznionych. Często spacerując w lesie można tu spotkać wiele dzikich zwierząt, których w innych regionach trudno szukać. Poza tym jest to jedyny region w Polsce, gdzie fotografując z lotu ptaka widzimy wąskie i różnokolorowe paski pól, które w całości tworzą jedyną w swoim rodzaju różnokolorową mozaikę. I właśnie na tych niepowtarzalnych obrazach skupiam się w fotografii.

4. Jaką historię o Roztoczu chce Pan opowiedzieć swoimi zdjęciami?

Chciałbym zachęcić wszystkich oglądających moje zdjęcia do odwiedzenia tego pięknego regionu i delektowania się przyrodą. Na Roztoczu jest mnóstwo możliwości spędzenia czasu na otwartej przestrzeni. Można to realizować poprzez spacery, jazdę na rowerze po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, których tu jest naprawdę dużo, aż do spływów kajakowych rzekami Wieprz czy Tanew. Dodatkowo zdjęcia pozwalają zamrozić w czasie obrazy których w kolejnych latach nie zobaczymy. To co widzimy i uwieczniamy na zdjęciach teraz w przyszłości już się nie powtórzy. To taka trochę podróż w czasie.

5. Które miejsca w tym regionie są Panu szczególnie bliskie?

Tak jak wspomniałem, pochodzę z miejscowości położonej na Roztoczu i naturalnie, mimo że już od dawna tam nie mieszkam, to cały czas mając chwilę wolnego czasu, wraz z moją Rodziną pakujemy walizkę i jedziemy w rodzinne strony (moja żona również pochodzi z tego regionu). Wymieniając imiennie, to szczególnie uwielbiam region tzw. Roztocza Gorajskiego i zlokalizowane w nim miejscowości: Średniówka, Goraj, Wólka Abramowska, Hosznia Ordynacka, Komodzianka, Jędrzejówka. Oczywiście te bardziej znane jak Zamość, Zwierzyniec czy Susiec również uwzględniam w swoich fotograficznych podróżach. Jednak zdecydowanie bardziej wolę te mniej uczęszczane szlaki na których można odkryć tą naturalną przyrodę nie zmąconą jeszcze dużym ruchem turystycznym.

6. Czy sądzi Pan, że na Roztoczu jest coś jeszcze do odkrycia?

Muszę przyznać, że mimo iż pochodzę z tych rejonów, za każdym razem fotografując odkrywam nowe rzeczy, widoki, których wcześniej nie zauważałem. Jest jeszcze mnóstwo nieodkrytych przeze mnie miejsc, które czekają na uwiecznienie na zdjęciach, czy przeżycie podczas podróżowania. Jest tu również mnóstwo miejsc historycznych. Roztocze jest niesamowite i według mnie ciągle czeka na swoich odkrywców, czy to z aparatem fotograficznym w ręku, tak jak ja, czy też na tych co przemierzają je pieszo, na rowerze czy w kajaku. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie zachęcić wszystkich do odwiedzenia tego cudownego i na pewno nie odkrytego jeszcze regionu.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Pana Leszka Kaczora:


wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.