Winiarnia Zamojska

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest siedzibą Muzeum Lubelskiego jest od 1957 roku, ale jego historia sięga dużo, dużo dalej! Pierwszą budowlą w tym miejscu był wzniesiony w 2. połowie XIII wieku lub na początku kolejnego stulecia gród kasztelański. Zespół zamkowy składa się z donżonu, kaplicy Trójcy Świętej i zamku właściwego.

Donżon

Donżon zwany również stołpem to monumentalna wieża obronno-mieszkalna. Była to pierwsza murowana część zamku i zachowała się do dzisiejszych czasów. Lubelski donżon należy do najstarszych zachowanych budowli na Lubelszczyźnie i stanowi bardzo cenny zabytek sztuki romańskiej. Jego powstanie przypisuje się Bolesławowi Wstydliwemu. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina.

Kaplica zamkowa

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się jeszcze jeden ważny obiekt architektoniczny. Jest nim kaplica zamkowa pod wezwaniem Trójcy Świętej. Powstała między 1341, a 1370 rokiem. Za sprawą Władysława Jagiełły kaplica stała się obiektem wyjątkowej klasy! Z inicjatywy króla malarze ruscy pod kierownictwem Mistrza Andrzeja pokryli całą kaplicę polichromiami. Efektem tych prac jest zespół rusko-bizantyńskich malowideł, które są jednym z nielicznych w Polsce zachowanych malowideł tego typu i stanowią jeden z najcenniejszych zabytków sztuki w Europie!

Zamek

Zamek ma nie mniej ciekawą historię. Z uwagi na to, że Lublin usytułowany był na królewskim szlaku z Krakowa do Wilna, cieszył się zainteresowaniem królów. Za panowania Kazimierza Wielkiego w tym miejscu powstał otoczony murem obronnym gotycki pałac dla króla wraz z basztą żydowską. Kolejna dynastia królów również bardzo ceniła sobie zamek w Lublinie – to właśnie tu pod pieczą Jana Długosza wychowali się synowie Kazimierza Jagiellończyka.

Renesansowa rezydencja

Król Zygmunt Stary w 1520 roku zatrudnił włoskich mistrzów z Krakowa, którzy odpowiedzialni byli za przebudowę gotyckiego zamku w renesansową rezydencję. Podwyższony pałac królewski został ozdobiony modnymi w tym czasie attykami.

W tym czasie w zamku miało miejsce ważne wydarzenie, które opisał w utworze Proporzec albo hołd pruski Jan Kochanowski. 19 lipca 1569 roku książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył królowi Zygmuntowi Augustowi. W tym roku na zamku obradował sejm, na którym zawarto ważne w dziejach Polski porozumienie – Unię Lubelską.

Niestety rezydencja nie przetrwała potopu szwedzkiego. Stacjonujące tam szwedzkie, węgierskie i moskiewskie wojska doprowadziły zamek do ruiny – ocalały jedynie kaplica i donżon.

Odbudowa zamku w nowym stylu

Odbudowa zamku w nowym stylu to inicjatywa wybitnego polskiego działacza oświeceniowego, Stanisława Staszica. Neogotycki pałac w stylu angielskim na jego zlecenie wykonał Jan Stompf, lubelski architekt. Gmach od początku przeznaczony był na więzienie Królestwa Kongresowego. W latach 1831-1915 pełnił funkcję więzienia carskiego, gdzie przetrzymywano głównie uczestników walk o niepodległość, np. powstańców styczniowych z 1863 roku.

Czasy najnowsze

Czasy najnowsze, czyli powojenne, to przede wszystkim więzienie nazistowskie w donżonie. Duża część przetrzymywanych tu osób zginęła w egzekucjach lub obozach śmierci. 22 lipca 1944 roku, gdy funkcjonariusze SS opuszczali Lublin, dokonali masowego mordu na 300 więźniach zamku. Po wyzwoleniu spod okupacji nazistowskiej zamek przeszedł w ręce Sowietów, którzy w zamku urządzili więzienie karno-śledcze. Przez mury zamku w tym czasie przewinęło się około 35 tysięcy ludzi, spośród których stracono 333 osoby.

W 1954 roku więzienie zlikwidowano. Więźniów przewieziono do zakładu karnego w pobliskim Chełmie, a zamek po remoncie przeznaczono na cele kultury. Od 1957 roku jest to siedziba główna Muzeum Lubelskiego. Założone w 1906 roku Muzeum do tego czasu mieściło się w podominikańskim gmachu. W Muzeum Lubelskim można oglądać wystawy stałe, gdzie prezentowane są przedmioty z wykopalisk archeologicznych, monety i medale od X do XX wieku, sztuka ludowa regionu lubelskiego, galeria malarstwa polskiego od XVII do XX wieku, a także malarstwa obcego od XVII wieku do XIX. Można też podziwiać militaria od czasów średniowiecza do II wojny światowej, a także sztukę użytkową.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.