Winiarnia Zamojska

Zamek w Krupem

Krupe to niewielka wieś położona w województwie lubelskim, na trasie Krasnystaw-Chełm. Jej nazwa pochodzi od rodziny Krupskich, którzy mieli tam niewielki dwór obronny. Pod koniec XV wieku w panoramie wsi pojawił się zamek, który w kolejnym wieku został przebudowany w imponującą renesansową rezydencję.

Powstanie rezydencji

Powstanie zamku wiąże się z Jerzym Krupskim, polskim szlachcicem i dyplomatą. Zasłynął on uratowaniem Jana Olbrachta (przyszłego) króla Polski podczas bitwy pod Koszycami w 1491 roku. Wzniesiony przez Krupskiego zamek był niewielkich rozmiarów, a pierwsze zapiski o tej warowni znajdziemy dopiero w dokumentach z 1523 roku.

Następnym właścicielem zamku została rodzina Zborowskich herbu Jastrzębiec. Za ich czasów otoczono go murem. W tym czasie mieściła się na nim wieża bramna, cztery baszty, a dostępu do warowni broniła fosa i most zwodzony.

W kolejnych latach zamek przechodził z rąk do rąk, a gdy pod koniec XVI wieku trafił w ręce Orzechowskich, przeszedł zakrojoną na ogromną skalę modernizację. Efektem była otoczona pięknymi ogrodami renesansowa rezydencja urządzona z wielkim przepychem. Do zamku można było dostać się przez most zwodzony, prowadzący na duży dziedziniec. W podzamczu mieszkała służba oraz rzemieślnicy, oraz mieściły się tam stajnie.

Upadek

Zamek w Krupem, jak większość polskich warowni, podupadł podczas potopu szwedzkiego. W 1665 roku wybuchł pożar, który doprowadził mury do bardzo złego stanu. By ratować sytuację, dachy pokryto słoną. Podczas pożaru zniszczeniu uległa cała zabudowa gospodarcza, w której miejsce postawiono prowizoryczne budy, mające stanowić schronienie dla mieszkańców okolicznych wsi w razie niebezpieczeństwa.

Ruiny

Z ruin zamek próbowała podnieść rodzina Reyów. Odbudowali zgliszcza, a obok murów zamkowych ok. 1780 roku wybudowali dwór, który zachował się do dzisiejszych czasów. Niestety i ta odbudowa nie zapewniła temu miejscu spokoju. W 1794 roku wybuchł kolejny pożar. Nie podjęto się już ponownej jego odbudowy. Dodatkowo mury uległy znaczącym uszkodzeniom i rozbiórkom w czasie wojen w XX wieku. Na zabezpieczenie i konserwację, by zachować zamek jako trwałą ruinę, zdecydowano się dopiero w 1962 roku.

Legendy i ciekawostki

Zamek, mimo obecnego stanu, ma również swoją legendę. Podobno w mgliste wieczory w okolicy jeziora, nad którym znajduje się warownia, wokół murów krąży postać w kontuszu, a następnie się w nich rozpływa. Podobno jest to strażnik pilnujący wielkich skarbów ukrytych gdzieś w ruinach zamku.

Ponadto, zamek był miejscem akcji w powieści Michała Czajkowskiego. Jej bohaterem był jeden z właścicieli zamku – Samuel Zborowski, zagorzały przeciwnik hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.