Winiarnia Zamojska

Zamek w Krupem

Krupe to niewielka wieś położona w województwie lubelskim, na trasie Krasnystaw-Chełm. Jej nazwa pochodzi od rodziny Krupskich, którzy mieli tam niewielki dwór obronny. Pod koniec XV wieku w panoramie wsi pojawił się zamek, który w kolejnym wieku został przebudowany w imponującą renesansową rezydencję.

Powstanie rezydencji

Powstanie zamku wiąże się z Jerzym Krupskim, polskim szlachcicem i dyplomatą. Zasłynął on uratowaniem Jana Olbrachta (przyszłego) króla Polski podczas bitwy pod Koszycami w 1491 roku. Wzniesiony przez Krupskiego zamek był niewielkich rozmiarów, a pierwsze zapiski o tej warowni znajdziemy dopiero w dokumentach z 1523 roku.

Następnym właścicielem zamku została rodzina Zborowskich herbu Jastrzębiec. Za ich czasów otoczono go murem. W tym czasie mieściła się na nim wieża bramna, cztery baszty, a dostępu do warowni broniła fosa i most zwodzony.

W kolejnych latach zamek przechodził z rąk do rąk, a gdy pod koniec XVI wieku trafił w ręce Orzechowskich, przeszedł zakrojoną na ogromną skalę modernizację. Efektem była otoczona pięknymi ogrodami renesansowa rezydencja urządzona z wielkim przepychem. Do zamku można było dostać się przez most zwodzony, prowadzący na duży dziedziniec. W podzamczu mieszkała służba oraz rzemieślnicy, oraz mieściły się tam stajnie.

Upadek

Zamek w Krupem, jak większość polskich warowni, podupadł podczas potopu szwedzkiego. W 1665 roku wybuchł pożar, który doprowadził mury do bardzo złego stanu. By ratować sytuację, dachy pokryto słoną. Podczas pożaru zniszczeniu uległa cała zabudowa gospodarcza, w której miejsce postawiono prowizoryczne budy, mające stanowić schronienie dla mieszkańców okolicznych wsi w razie niebezpieczeństwa.

Ruiny

Z ruin zamek próbowała podnieść rodzina Reyów. Odbudowali zgliszcza, a obok murów zamkowych ok. 1780 roku wybudowali dwór, który zachował się do dzisiejszych czasów. Niestety i ta odbudowa nie zapewniła temu miejscu spokoju. W 1794 roku wybuchł kolejny pożar. Nie podjęto się już ponownej jego odbudowy. Dodatkowo mury uległy znaczącym uszkodzeniom i rozbiórkom w czasie wojen w XX wieku. Na zabezpieczenie i konserwację, by zachować zamek jako trwałą ruinę, zdecydowano się dopiero w 1962 roku.

Legendy i ciekawostki

Zamek, mimo obecnego stanu, ma również swoją legendę. Podobno w mgliste wieczory w okolicy jeziora, nad którym znajduje się warownia, wokół murów krąży postać w kontuszu, a następnie się w nich rozpływa. Podobno jest to strażnik pilnujący wielkich skarbów ukrytych gdzieś w ruinach zamku.

Ponadto, zamek był miejscem akcji w powieści Michała Czajkowskiego. Jej bohaterem był jeden z właścicieli zamku – Samuel Zborowski, zagorzały przeciwnik hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KOMPENDIUM

Wywiad z Leszkiem Kaczorem

"...zdjęcia pozwalają zamrozić w czasie obrazy, których w kolejnych latach nie zobaczymy. To co widzimy i uwieczniamy na zdjęciach teraz w przyszłości już się nie powtórzy. To taka trochę podróż w czasie." - Leszek Kaczor

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pieczona biała kiełbasa, duszona kapusta w żurku z grzybami, pieczone ziemniaki

Zaskocz gości nietradycyjnym, wielkanocnym żurkiem w nadchodzące Święta! Przedstawiamy nowoczesną propozycję na to świąteczne danie od naszego szefa kuchni - Marcina Sikory. Zachęcamy do spróbowania!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

W poszukiwaniu prawdziwego smaku i przygody

Rozpoczynamy nowy miesiąc na szlaku turystycznym! Na wiosenny wypad za miasto przygotowaliśmy 5 propozycji na mapie Lubelszczyzny, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zachęcamy do sprawdzenia!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.