Winiarnia Zamojska

Wizyta w Winnicy Dworu Sanna

Do Dworu Sanna pojechałem na sesję zdjęciową dla Winiarni Zamojskiej, której jestem ambasadorem. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie chciał zajrzeć również za kulisy. Dzięki uprzejmości właścicieli miałem szansę nie tylko z bliska przyjrzeć się winnicy, ale także spróbować niecodziennych trunków, nad którymi obecnie pracują.

Dwugodzinna degustacja cudownie urozmaiciła mój dzień na planie zdjęciowym. Degustacja specjalna, bo spontaniczna – prosto z tanków i beczek. Na dodatek degustacja win eksperymentalnych, które jeszcze w większości nie powstały, na które właściciele szukają pomysłu i koncepcji. Muszę przyznać, że było to niesamowite przeżycie!

Dużą radość sprawiło mi próbowanie dwóch win bazowych, z których w najbliższym czasie powstaną wina musujące. Pierwsze z nich bardzo owocowe, aromatyczne, które po drugiej fermentacji stylem powinno przypominać próbowane przeze mnie niedawno Sauvignon Blanc ze Słowenii. Drugie wino było bardziej stonowane, lekko kamienne i wręcz strzeliste. Doskonała baza pod mocno wytrawny trunek o drożdżowym charakterze. Oba świetnie kwasowe, co przy winach musujących jest kluczowe.

Następnie w moim kieliszku znalazło się wino białe, macerowane ze skórkami – popularnie zwane pomarańczowym. Kolor nie był jednak przesadnie intensywny, ze względu na ograniczony do minimum czas maceracji. Wino o świetnej, pełnej strukturze, z delikatnie zaznaczonymi taninami i subtelnymi nutami utlenienia. Mimo iż nie jestem wielkim fanem takich trunków, to doceniam kunszt, z jakim ta „pomarańcza” została wykonana. Doskonały balans pomiędzy czystą owocowością a orzechowymi aspektami utlenienia. Dzięki swemu nienachalnemu charakterowi powinno smakować nawet takim sceptykom win pomarańczowych jak ja.

Kolejny etap degustacji był jeszcze bardziej interesujący. Czekał mnie spacer między beczkami, stalowymi tankami i tworzenie własnego kupażu. Łączenie win, które wcześniej dojrzewały w dębowych beczkach, z winami o bardziej owocowej naturze oraz z tymi mniej aromatycznymi, ale mocno kwasowymi, to doskonała zabawa. Połączeniom w zasadzie nie ma końca, bo nawet delikatna korekta proporcji jednego z win zmienia smak i strukturę finalnego kupażu.

Na koniec dwa słowa o czerwonym winie z Winnicy Sanna. Do tej pory byłem dość sceptycznie nastawiony do polskich czerwonych win. Poza kilkoma wyjątkami, nie próbowałem po prostu takiego, które by mi w pełni smakowało. Często pojawiały się albo zielone, niedojrzałe taniny albo źle zintegrowana beczka, która całkowicie przysłaniała owocowy charakter wina. O warzywnych nutach w aromacie i smaku nie będę nawet wspominał.
Jednak Regent 2016 z Dworu Sanna to cudowne wino, które mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. Dość lekkie, przyjemnie owocowe z wiśnią i czereśnia na froncie. Delikatne taniny nadają mu więcej zadziorności. Spróbujcie, jeśli będziecie mieli taką możliwość – naprawdę warto!

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.