Winiarnia Zamojska

Wino Świętomarcińskie

11 listopada to również urodziny patrona winiarzy – św. Marcina. W ten dzień, w naszej części Europy, prezentowane jest wino z tegorocznych zbiorów: Wino Świętomarcińskie!

Tradycja zapoczątkowana w Polsce w 2013 roku, przybyła do nas z czeskich Moraw, gdzie od wieków, w listopadzie pito świeżo wyprodukowane wino. To wspaniała okazja, by celebrować młody rocznik i uczcić zakończenie zbiorów.

Myśląc o młodym winie, pierwsze skojarzenia zabierają nas ku francuskiemu Beaujolais Nouveau czy włoskiemu Novello. Jednak do powyższego, bardzo klasycznego repertuaru dodałbym młode wina z podszczecińskich Baniewic – z Winnicy Turnau. Liczba mnoga w tym przypadku jest jak najbardziej uzasadniona. Producent wytwarza bowiem zarówno białe, jak i czerwone młode wina.

Pierwsze z nich to energiczny trunek z odmiany Solaris. Odznacza się cytrusowym charakterem i olbrzymią świeżością. Dominujące nuty pigwy i gruszki współgrają z rześkością grejpfruta i pięknymi aromatami kwiatów. Przyjemna, owocowa kwasowość została świetnie zrównoważona cukrem resztkowym. W smaku zaś pojawia się zielone jabłko oraz cytrusy.

Wino czerwone to z kolei 100% szczepu Rondo. Owocowe, delikatne, o przyjemnych aromatach czerwonych owoców. Dzięki ograniczonej do minimum maceracji na skórkach i krótkiej fermentacji, powstało lekkie wino o umiarkowanych taninach i bardzo owocowym charakterze. Czerwone Świętomarcińskie to idealny kompan dla gęsiny, która od 11 listopada staje się głównym bohaterem stołu.

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.