Winiarnia Zamojska

Wino do łososia – tylko białe?

Łosoś to zaraz po śledziu najpopularniejsza i najchętniej jedzona ryba w Polsce. To również doskonały produkt, który świetnie (jak każda ryba) łączy się z winem. Parując wino z łososiem, możemy eksperymentować i wybrać swoje ulubione połączenie. Kompozycji wina i łososia może być co najmniej kilka. Do kulinarnych eksperymentów wplećmy również wina czerwone – gwarantuję, że okażą się strzałem
w dziesiątkę.

Generalnie dla tłustych, pełnych smaku ryb, takich jak łosoś, idealnym kompanem jest cięższe, beczkowe, białe wino ze szczepu Chardonnay. Jednakże sposób przygotowania ryby i towarzyszący jej sos będą ostatecznym czynnikiem wpływającym na wybór wina.

Jak wybrać wino do łososia?

Klasyczny, pieczony łosoś podany z kremowym sosem to danie, przy którym możemy popisać się w zakresie doboru wina. Na tym polu eksperymentować możemy do woli. Chardonnay z to zawsze bezpieczne rozwiązanie jednak, jeśli składnikiem sosu jest koperek lub tymianek doskonałym wyborem będzie również Johanniter.

Wspomniałem wcześniej, że w przypadku łososia również czerwone wino będzie idealnie współgrało z daniem. Lekkie wina z delikatną taniną jak Pinot Noir, czy Regent to świetne uzupełnienie grillowanej lub smażonej ryby z chrupiącą skórką. Takie danie warto również skomponować z półwytrawnym winem z czerwonej porzeczki.

Łosoś w wersji azjatyckiej a wino

Teraz mój wybór win do dań z łososiem w wersji azjatyckiej. Bardzo popularny, pieczony łosoś w glazurze z sosu teriyaki i sezamu to dobry kompan dla aromatycznych win białych – Rieslinga, Gewurztraminera czy Muscarisa. Jednak moim faworytem jest lekkie, ekspresyjnie owocowe Pinot Noir z Winnicy Turnau.

Jakie wino zaserwować do łososia wędzonego na zimno?

Idealnym rozwiązaniem jest różowe wino musujące z Winnicy Dworu Sanna!

Jakie wino pasuje do sushi?

Połączenie lekko słodkiego, kleistego ryżu z surową, tłustą rybą to środowisko naturalne dla Rieslinga z Winnej Góry lub gruszkowego wina z Winiarni Zamojskiej. Sashimi z łososia to świetny partner dla rześkiego niczym górski potok Seyval Blanc.

Powtórzę więc raz jeszcze: parując wino z łososiem warto być odważnym i eksperymentować.

 

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.