Winiarnia Zamojska

Wina biodynamiczne – filozofia ukryta w butelce

Moda na produkty eco, wege i biodynamiczne dotarła również do świata win. W sklepach i restauracjach coraz częściej można spotkać, ekologiczne, organiczne czy biodynamiczne. W przypadku tych ostatnich oprócz szczególnych wytycznych rolniczych w grę wchodzi również filozofia.

Zbiór myśli na temat rolnictwa biodynamicznego został spisany w pierwszej połowie XX wieku przez austriackiego filozofa Rudolfa Steinera. W przypadku produkcji wina założenia biodynamiki oznaczają, że winnica, jej otoczenie, ludzie, zwierzęta i rośliny, a także zabudowania gospodarcze są elementem wspólnego świata. Wszystkie więc powinny pozostawać w równowadze, a ingerencja w nie musi być maksymalnie ograniczona, tak by nie naruszyć panującej harmonii. Biodynamika to zatem próba życia w zgodzie ze wszechświatem. Tyle teorii.

Biodynamika ma też zastosowanie w trakcie winifikacji

Jak założenia biodynamiki przekładają się na pracę w winnicy? Przede wszystkim zabronione jest używanie wszelkich środków chemicznych, zaś produkty roślinne muszą pochodzić z produkcji biodynamicznych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim w winnicy nie można stosować herbicydów i pestycydów. Nie stosuje się również nawozów sztucznych. Zamiast nich, do użyźniania gleby wykorzystywany jest kompost.

Biodynamika ma również zastosowanie w trakcie procesu winifikacji. Fermentację rozpoczynają „dzikie drożdże”, które są znacznie trudniejsze do „okiełznania” przez winiarza. Praca z takimi drożdżami wymaga zatem dużo wprawy i doświadczenia.

Kolejnym ważnym aspektem winiarstwa biodynamicznego jest kalendarz. Poszczególne prace w winnicy dostosowane są do konkretnych dni, pór roku, faz księżyca, czy pozycji Ziemi wobec Słońca. 

Prym w uprawie win biodynamicznych wiedzie Alzacja

Skąd jednak mamy wiedzieć, że wino, które właśnie pijemy, jest z uprawy biodynamicznej? W smaku raczej tego nie wyczujemy. Kluczowym wyróżnikiem win biodynamicznych jest ikona DEMETER umieszczona na kontretykiecie butelki. Demeter to międzynarodowy certyfikat przyznawany winnicom, które produkują swoje trunki w pełni metodą biodynamiczną.

Nie da się ukryć, że trend na wina bio jest zauważalny i coraz bardziej popularny na świecie. Przez ostatnie dziesięć lat w samej Francji liczba wydawanych certyfikatów z roku na rok wzrasta o 10-15%. Prym w uprawie win biodynamicznych wiedzie Alzacja.

Co ciekawe, burgundzkie Domaine de la Romanée-Conti, jedno z najlepszych i najdroższych win na świecie, jest uprawianych właśnie tą metodą.

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.