Winiarnia Zamojska

Wina owocowe

Ocenianie wina to nieodłączna część mojej pracy. Nie polega ona jednak na zakomunikowaniu czy jakiś produkt mi smakuje, czy też nie. Moja subiektywna weryfikacja nie jest istotna. To znaczy istotna jest dla mnie, ale w winie najpiękniejsze jest to, że coś co smakuje mnie, kompletnie nie musi pasować Tobie i na odwrót. Nie ma w tym nic złego. Ba, uważam nawet, że to bardzo dobrze. Ten świat jest tak wielki, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Na ocenę wina składa się wiele parametrów. Wśród nich możemy wymienić intensywność aromatów, kwasowość czy taniczność. To tylko kilka podstawowych cech wina, jednak już na ich podstawie można stwierdzić, czy produkt jest dobrej jakości, czy jednak czegoś mu brakuje.

Kwasowość

Kwasowość to dla mnie fundament wina. Pewnego rodzaju kręgosłup, wokół którego wszystko się rozwija. Z jednej strony kwasowość nadaje winu lekko cierpki, kwaśny smak. Z drugiej zaś staje się kontrapunktem dla słodyczy, intensywności owocowego smaku. Balansuje ją- powoduje, że wino nie jest mdłe. Jest to szczególnie ważne w przypadku win półsłodkich i słodkich. Dobrym przykładem jest Winiarnia Zamojska Gruszka, która dzięki odpowiedniej równowadze jest przyjemnie orzeźwiająca.

Taniny

W przypadku win czerwonych nie mniej ważne od kwasowości są taniny. Śmiało można stwierdzić, że czerwone wino bez tanin po prostu nie było by winem. Znajdują się one głównie w skórkach i pestkach owoców. To właśnie taniny, inaczej zwane garbnikami, odpowiadają za uczucie ściągania w ustach- można je wyczuć na środku języka i w przedniej części ust.
Taniny przedostają się do czerwonego wina w trakcie procesu maceracji, gdy wyciśnięty z owoców sok ma kontakt ze skórkami i pestkami. Im grubsze skórki ma owoc oraz im dłużej przebiega ten proces, tym bardziej taniczne będzie wino. Winiarnia Zamojska Czarna Porzeczka jest idealnym przykładem trunku o dwóch opisanych wyżej cechach. Ma mocne garbniki, a także wysoką kwasowość, która jednak jest doskonale równoważona nie mniej wysokim cukrem.
Taniny ponadto świetnie komponują się z białkiem w jedzeniu, dlatego idealnym kompanem dla czerwonego, tanicznego trunku jest solidny kawałek mięsa. W przypadku Czarnej Porzeczki polecam dziczyznę lub wołowinę.

Aromaty

Na koniec aromaty. Ważne by były czyste, świeże. Po prostu by oddawały charakter produktu.
W trunkach owocowych podoba mi się to, że nuty zapachowe można łatwo rozszyfrować. Gruszka pachnie gruszką, czerwona porzeczka porzeczką, a wiśnia wiśnią. Pojawiają się również dodatkowe smaczki, jak chociażby nuta pestki wiśni. Wszystko jest wyraźne i podane w przystępny sposób.
Nie zawsze trzeba podchodzić do wina w sposób kontemplacyjny i poświęcać swój dzień na czasochłonną degustację. Czasami wystarczy skupić się na tu i teraz.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.