Winiarnia Zamojska

Czy każde wino jest wegańskie?

Moda na wegetarianizm trafiła do Polski już ładnych kilka lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić – wręcz przeciwnie. Co za tym idzie, powstaje coraz więcej restauracji i barów serwujących kuchnię dla osób, które nie jedzą mięsa.

Czy każde wino jest wegańskie?

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej wegańskiego od wina. Ot przefermentowany sok z winogron. Jednak im bardziej zagłębimy się w proces winifikacji, tym bardziej przekonujemy się, że nie każde wino jest wegańskie. Wszystko za sprawą procesu klarowania wina. W trakcie tego etapu winiarze korzystają z białka jaj kurzych, żelatyny, kazeiny lub karuku – kleju z rybich pęcherzy. Wszystkie te produkty powodują, że weganie i wegetarianie nie mogą cieszyć się urokami płynącymi z degustacji takiego wina. Jest jednak dla nich ratunek – wina klarowane bentonitem – produktem pochodzącym z przetworzenia skały ilastej. 

Jak rozpoznać wegańskie wino?

Recepta jest jedna. Wina, które z czystym sumieniem mogą spożywać weganie i wegetarianie na etykiecie powinny mieć jedno z poniższych oznaczeń: suitable for vegetarians, certified vegan czy vegan friendly. Próżno na etykiecie szukać informacji o sposobie klarowania Waszego ulubionego wina. Coraz więcej marek wyciąga rękę w kierunku wegańskich i wegetariańskich konsumentów, np. w Centrum Wina zarówno na stronach internetowych oraz w katalogach produktowych znajduje się informacja o tym, które wina są idealne dla wegan.

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.