Winiarnia Zamojska

Szczepy winogron uprawiane w Polsce

Dożyliśmy czasów, w których polskie winiarstwo prężnie się rozwija i śmiało można stwierdzić, iż nie musimy mieć kompleksów na tle innych krajów winiarskich.

To, co z pewnością wyróżnia nas w świecie, to odmiany winogron, z których wytwarzane są polskie wina. Oczywiście bez trudu znajdziemy dzisiaj doskonałe trunki z tak popularnych szczepów, jak riesling, chardonnay czy pinot noir. Nie obcy jest nam również gewürztraminer lub grüner veltliner, jednak większość dostępnych win wytwarzana jest z mniej znanych odmian. Dlaczego tak się dzieje?

W dużym uproszczeniu chodzi o klimat, a konkretnie mroźne zimy i wiosenne przymrozki. Początkowo, z uwagi właśnie na te czynniki, winiarzom wydawało się, iż możliwa jest uprawa jedynie odmian hybrydowych.

Hybrydy to nazwa odmian winorośli uzyskanych przez krzyżowanie różnych szczepów z gatunku winorośli właściwej, czyli Vitis vinifera (wspomniane wcześniej odmiany takie jak riesling czy chardonnay oraz merlot, sauvignion blanc itp.) z odmianami innych gatunków.

Kilka lat temu winnice obsadzane były białymi szczepami jak: hibernal, seyval blanc czy sibera oraz czerwonymi: głównie regent i rondo. Z jednej strony odporne były one na zimowe przymrozki, a owoce dojrzewały szybciej i przy niższych temperaturach, z drugiej zaś strony sama winorośl lepiej radziła sobie z trapiącymi winnice chorobami.

Obecnie, z uwagi na ewidentne ocieplenie klimatu, dużą popularnością cieszy się Vitis vinifera, ale najnowsza generacja hybryd jest równie ważna. Hybrydy świetnie zaadaptowały się w polskich warunkach i wielu winiarzy zdecydowało się na nasadzenia właśnie tymi odmianami. Jeśli chodzi o białe szczepy, to prym wiedzie solaris, a także johanniter i muscaris. Obecnie na popularności zyskuje także souvignier gris. Najnowsza generacja czerwonych odmian to z kolei cabernet cortis i cabernet dorsa.

Zachęcam do systematycznego odwiedzania naszego bloga, gdyż w następnych wpisach będę bardziej szczegółowo przedstawiał najpopularniejsze odmiany winorośli, dostępne w polskich winnicach.

 

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.