Winiarnia Zamojska

Jak wybrać wino do świątecznego obiadu?

Pierwszy dzień świąt w mojej rodzinie tradycyjnie celebrujemy późnym obiadem, który… przeciąga się, aż do kolacji. Po wigilijnym „obżarstwie” robię sobie krótką przerwę od jedzenia (omijam śniadanie szerokim łukiem) i wszystkie siły kieruję na obiad. Tego dnia, jak rodzinna tradycja nakazuje, na stole zawsze króluje pieczony drób, jednak repertuar świątecznego ptactwa zmienia się z każdym rokiem. Jakie wino zatem dobrać do tak skomponowanego świątecznego obiadu?

Jakie wino do pieczonego kurczaka?

Pieczony kurczak to świąteczna klasyka. Jakie wino dobrać do kurczaka? Jeśli jest podany z sosem z pieczenia, idealne będzie delikatne czerwone wino ze szczepu Rondo. Ci z was, którzy do kurczaka wolą białe wino, powinni wybrać trunek, który dojrzewał w dębowej beczce – Lasy Roztocza z Dworu Sanna na pewno spełnią Wasze oczekiwania. Ja natomiast mam swoją ulubioną wersje świątecznego kurczaka – drób pieczony w glazurze z miodu. Do takiego dania ciekawą, białą propozycją może być Wino Gruszkowe.

Jakie wino do kaczki?

Pieczona kaczka to danie równie popularne i lubiane co kurczak. Szukając wina pasującego do kaczki, warto pomyśleć o Czerwonej Porzeczce z Winiarni Zamojskiej. Kolejnym winem świetnie pasującym do kaczki jest Rose. Jeśli kaczka pieczona jest z owocami, ponownie Wino Gruszkowe będzie genialnym uzupełnieniem.

Jakie wino do indyka?

Pieczony indyk to również niezwykle świąteczne danie. Eleganckie i po prostu pyszne. Jakie wino pasuje do indyka? Wino Wiśniowe- pełne, aromatyczne, z pestkową nutą będzie dobrym uzupełnieniem takiego dania. Do pieczonego indyka świetnie sprawdzi się również czerwony Regent z Dworu Sanna. A co, gdy macie ochotę na białe wino? Ponownie proponuję Lasy Roztocza.

Jakie wino do gęsi?

Na koniec zostawiłem pieczoną gęś. Jest ona bardziej intensywna w smaku i tłustsza od indyka. Dobierając do niej wino musimy wybrać równie wyrazisty trunek z wyczuwalną kwasowością – kwasowość w tym momencie będzie niwelować tłuszcz. Do gęsi doskonałym wyborem jest zatem Czarna Porzeczka z Winiarni Zamojskiej. Dzięki swej soczystości i wyraźnej owocowości stworzy z gęsią niezwykle dobraną parę.

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.