Winiarnia Zamojska

Toskania a Zamojszczyzna - co nas łączy a co dzieli

Moglibyśmy po prostu napisać, że zarówno Toskania, jak i Zamojszczyzna to dwa regiony winiarskie charakterystyczne dla swojego kraju, słynące z dobrych win, wielu słonecznych dni, malowniczych widoków i winnic, do których się przyjeżdża w poszukiwaniu prawdziwego smaku. Tu każdy dzień płynie wolniej, a mieszkańcy znacznie bardziej doceniają bliskość natury. Są otwarci, serdeczni, przyjaźni. Tempo życia nie jest nacechowane wielkomiejskim pośpiechem. To idealne kierunki na weekendowe wypady. Obydwa regiony mają też długie winiarskie tradycje. Na Zamojszczyźnie już od średniowiecza zakładano winnice.

Świetna lokalna kuchnia, relaks, natura… to wciąż za mało, by wyczerpać temat! Uciekamy więc od codzienności i przenosimy się do…

Winiarskie stolice, czyli Florencja Vs. Zamość

Stolicę Toskanii i stolicę Zamojszczyzny łączy nie tylko wino, ale i włoskie korzenie. Obydwa miasta nazywane są „perłą renesansu”. Zachwycają bogactwem architektury i historii. Zabudowa Florencji z czasów Juliusza Cezara inspirowana była planem obozu wojskowego. Z tego okresu pochodzi zachowany szachownicowy układ ulic. Zamość, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, został zaprojektowany według planu miast włoskich a także miast idealnych, w oparciu o koncepcję antropomorficzną. Projektem zajął się włoski architekt Bernardo Morando. „Głową” miał być pałac Zamoyskich, zaś kręgosłupem ulica Grodzka.

„Nie ma drugiego miasta w Polsce, gdzie wpływy Włoch byłyby tak wyraźne. Urokliwa architektura, znakomita kuchnia, sielskie tempo życia – tu na każdym kroku można się poczuć jak w Toskanii” - opowiadał o Zamościu Karol Okrasa, jeden z najbardziej cenionych polskich szefów kuchni w artykule National Geographic (https://www.national-geographic.pl/artykul/italia-na-zamojszczyznie).

Lokalna kuchnia, czyli Bistecca alla fiorentina vs. Piróg Biłgorajski

Uwielbiamy łączyć wino z jedzeniem, a regiony winiarskie na całym świecie słyną z doskonałej lokalnej kuchni. W Toskanii trzeba spróbować domowej pasty oraz Bistecca alla fiorentina. To stek wołowy z kością, którego tajemnicą jest jakość mięsa. Doprawia się go jedynie solą, grubo zmielonym pieprzem i toskańską oliwią. Wielki smak z niewielu składników to również sekret kultowej zamojskiej potrawy jaką jest Piróg Biłgorajski, czyli zapiekana w cieście masa z ziemniaków, kaszy i twarogu. Przypomina babkę ziemniaczaną. Można go podać z sosem z leśnych grzybów. A jak smakuje z kieliszkiem polskiego wina!

Malownicze pejzaże, czyli doliny Toskanii vs. wąwozy Zamojszczyzny

Teren Toskanii jest wyżynno-górzysty. Historyczne miasta położone są wewnątrz dolin, a zbocza wzgórz porastają niekończące się winnice. Niesamowicie fotogeniczne i różnorodne krajobrazy przecinają gaje oliwne oraz charakterystyczne cyprysowe aleje prowadzące do kamiennych domów.

Zamojszczyzna pochwalić się może nie tylko malowniczymi pagórkami, ale też lessowymi wąwozami. Tutejsze szlaki turystyczne przyciągają turystów z całej Polski. Odsłonięte korzenie drzew, kapliczki, bukowo-sosnowe lasy, dające naturalny chłód tworzą tu unikalny klimat. Winnice i sady tak jak w Toskanii położone są na wzniesieniach. Winiarze kochają pagórki. Takie ukształtowanie terenu daje im pełną wolność w prowadzeniu winnic, którą potem odzwierciedla charakter win. Te bardziej skoncentrowane dojrzewają w pełnym słońcu, jakby chciały przyciągnąć wszystkie promienie do siebie. Te, które mają być delikatniejsze i o wyższej kwasowości uwielbiają popołudniowy cień.

Doskonałe wina, czyli winogrona vs. owoce

W Toskanii najważniejszym szczepem jest Sangiovese, z którego produkuje się Chianti i Brunello di Montalcino. Rozpoznać je można po jasnej, rubinowej barwie, nutach owoców pestkowych takich jak czereśnie, wiśnie, jeżyny. Dzięki wysokiej kwasowości doskonale łączy się z jedzeniem.

Ciepły klimat Zamojszczyzny, znaczące różnice temperatur między dniem a nocą, łagodne wzgórza oraz lessowe gleby tworzą tu doskonałe warunki nie tylko do uprawy winorośli. To region, który słynie z najwspanialszych polskich owoców: gruszek, wiśni, malin, porzeczek i jabłek. Z nich też powstają wina. Owoce mają te same właściwości, co winogrona: intensywną barwę, bogaty aromat, zbalansowany świeży smak, wyczuwalne nuty pestek, kwasowość i delikatną naturalną słodycz. I to właśnie coś, co nas wyróżnia i sprawia, że polska Toskania jest tak wyjątkowa. Warto odwiedzić ją jesienią. To nasz ulubiony czas w roku. Kiedy kończą się zbiory, z niecierpliwością czekamy na nowe roczniki.

Na koniec ciekawostka. Czy wiesz, że…

Odległość z Rzymu do Florencji jest taka sama jak z Warszawy do Zamościa: 270 km, trzy godziny jazdy samochodem. Nic dziwnego, że to tak popularne kierunki weekendowych wypraw. Polecamy!

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.