Winiarnia Zamojska

Muzeum Wsi Lubelskiej

Będąc w Lublinie, możemy zobaczyć wiele ciekawych zabytków – ich największe skupisko znajdziemy w Muzeum Wsi Lubelskiej, jednym z większych skansenów w Polsce. Na około 27 hektarach znajdziemy obiekty z rejonu dawnego województwa lubelskiego, a zatem Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia oraz Nadbuża.

Historia skansenu

Lubelski skansen został utworzony w 1960 roku jako część Muzeum Okręgowego w Lublinie – Oddział Budownictwa Ludowego. Dekadę później wyodrębniła się z niej placówka, którą znamy pod dzisiejszą nazwą, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej. Pierwotnie skansen miał znajdować się w dzielnicy Kalinowszczyzna i zajmować 12 ha, ale ze względu na problemy z uzyskaniem tego terenu na cele muzealne, zmieniono plany co do umiejscowienia skansenu i tak w 1975 roku pod jego utworzenie zostało przekazane 27 ha w dzielnicy Sławin.

Pierwszym zabytkiem w Muzeum Wsi Lubelskiej, który stał się jego symbolem, był przeniesiony z Zygmuntowa w 1976 roku wiatrak w stylu holenderskim. Zapoczątkował on powstanie pierwszego sektora skansenu – z zabytkami z Wyżyny Lubelskiej. Otwarcie miało miejsce 27 września 1979 roku.

Miasteczko

Jedną z ważniejszych atrakcji skansenu jest zrekonstruowane przedwojenne miasteczko. Ma ono charakter prowincjonalnej miejscowości z lat 30. XX wieku z okolic Lublina. Ekspozycja ukazuje charakterystyczne dla tego czasu i terenu zabudowania. Miasteczko podzielone jest na rynek i ulice: Warszawską, Głuską, Szkolną, Stodolną oraz Pierzeję Wschodnią. Pośród tych części znajdziemy takie zabudowania jak między innymi restauracja, pracownia krawiecka, zakład fryzjerski czy nawet gabinet dentystyczny!

Obiekty sakralne

W skansenie, w części miasteczka znajduje się kościół z Matczyna – wybudowany około 1686 roku jest najstarszą świątynią parafialną na Lubelszczyźnie. Od połowy XX wieku przestał pełnić funkcję kultową i zaczął popadać w ruinę. Choć rozebrany na części kościół został nabyty przez Muzeum Wsi Lubelskiej w 1980 roku, ponownie poskładano go w całość dopiero w 2000 roku, a dwa lata później powtórnie poświęcono. Obecnie w kościele podczas różnych wydarzeń muzealnych sprawowane są msze święte. Jest również możliwość wynajęcia kościoła na uroczystości ślubne.

Drugim obiektem sakralnym znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej jest drewniana cerkiew grekokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano ją w 1759 roku w Uhrynowie, natomiast w 1904 roku przeniesiono do Tarnoszyna. Stamtąd w latach 90. XX wieku trafiła do skansenu. Cerkiew znajdziemy w sektorze Roztocza przy Alei Warszawskiej.

Wydarzenia

Muzeum Wsi Lubelskiej ma za zadanie kultywowanie dawnych tradycji, dlatego każdego roku odbywa się tam wiele wydarzeń. Co roku możemy uczestniczyć w Lubelskim Święcie Chleba, Wykopkach kartoflanych, Obieraczkach kapuścianych czy inscenizacji Jarmarku końskiego. Te niezwykłe spektakle pozwalają nam lepiej zrozumieć dawne zwyczaje i przenieść się na chwilę w czasie.

Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko architektura – czy to drewniana, czy też murowana. To przede wszystkim ludzie, którzy dbają o cały zabytkowy zespół, a także zwierzęta, wśród których są konie, kozy, owce, króliki oraz ptactwo – gęsi, kaczki, perliczki, kury i gołębie. Choć okoliczna infrastruktura jest bardzo nowoczesna, w Muzeum Wsi Lubelskiej poczujecie się jak w innym świecie – spokojnej, sielskiej prowincji, gdzie czas płynie inaczej.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.