Winiarnia Zamojska

Miasto idealne według Bernardo Morando

Zamość nazywany jest „miastem idealnym”, ale mówi się też o nim „Padwa północy”, „perła renesansu” czy „miasto arkad”. Każda z tych nazw ma w sobie wiele prawdy, ale zacznijmy od początku.

Jan Zamoyski, hetman wielki koronny

Historia Zamościa rozpoczyna się od Jana Zamoyskiego, hetmana wielkiego koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zamoyski to istotna postać w polskiej historii XVI wieku – był najbliższym współpracownikiem Stefana Batorego i, co za tym szło, potężnym graczem politycznym. Po śmierci króla popadł w konflikt z Zygmuntem III Wazą, co znacznie osłabiło jego pozycję. Nie miało to jednak wpływu na ogromny majątek, który Zamoyski zdążył do tej pory zgromadzić. Dzięki pieniądzom mógł pozwolić sobie na fundację prywatnego miasta, które od swego nazwiska mianował Zamościem.

Bernardo Morando

1 lipca 1578 roku Jan Zamoyski spotkał się we Lwowie z Bernardo Morando, włoskim architektem. Zawarto wtedy umowę, na mocy której Morando zobowiązał się do zaprojektowania Zamościa i jego budowy. Zamość miał być miastem wzniesionym wedle włoskiej idei miasta idealnego. To wymyślone w dobie renesansu założenie urbanistyczne określało w ścisły sposób jak powinno wyglądać miasto. Miało być symetryczne, a budynki winny były mieć klasyczne elementy, takie jak arkady czy kolumnady. Wszystko to znajdziemy w Zamościu.

Akademia Zamojska

Rozmach inwestycji był ogromny. W ramach budowy Zamościa, w 1594 roku Jan Zamoyski utworzył w mieście Akademię Zamojską, pierwszą prywatną uczelnię w Polsce i trzecią uczelnię Rzeczypospolitej. Z tego względu miasto porównywane było do włoskiej Padwy, jednego z najstarszych europejskich ośrodków akademickich. Akademia szybko zyskała rozgłos na świecie, dzięki czemu Zamość przełomu XVI i XVII wieku był jednym z głównych centrów naukowych w Polsce. Niestety z czasem prestiż uczelni zaczął spadać, co doprowadziło w 1784 roku do jej likwidacji.

Stare Miasto dzisiaj

Choć Zamość się rozwija, w dalszym ciągu w strukturze Starego Miasta jest widoczna idea miasta idealnego. Zamość to jedna z głównych atrakcji województwa lubelskiego i Zamojszczyzny, chętnie odwiedzana przez turystów. Stare Miasto od 1992 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie polecamy udać się w te rejony, także podążając Roztoczańskim Szlakiem Winnic!

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.