Winiarnia Zamojska

Czym zaskoczy nas Lubelszczyzna?

Nietypowy żurek wielkanocny

W województwie lubelskim w Wielkanoc można spotkać bardzo nietypowy żurek. Na czym polega jego fenomen? Do dużej miski kroi się słodką babkę, jajka, kiełbasę, serek biały, dodaje się do tego tarty chrzan i wszystko zalewa się żurkiem. Żurek przygotowany jest na bazie święconki i serwowany jest raz w roku.

Ojciec je, ale nie wiem, co robi

Brzmi nielogicznie? Nie na Lubelszyźnie! To często spotykane sformułowanie, które wcale nie oznacza, że zmęczony tata je obiad. Słowo „je” w tym przypadku mówi nam, że tata jest
w domu. A mówiąc o tacie – nie zdziwcie się, kiedy usłyszycie, jak ktoś zamiast „tata” powie „baćko”. A jak już przy rodzinie jesteśmy, to nie zapomnijmy o ukochanym brejadaku. Kim jest brejdak? Brat we własnej osobie. Co więcej, w lubelskim czekolada zawinięta jest w pazłotko (sreberko), po domu chodzimy w ciapach (kapciach), a kolega daje nam się kajtnąć… rowerem.

Spotkajmy się na kwadracie

Jeśli umawiasz się z rodowitym zamościaninem, to nie zdziw się, kiedy usłyszysz, że spotkacie się na kwadracie. Kwadrat to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań w Zamościu. Na starówce wydzielony jest mały kwadratowy ogródek, który stał się orientacyjnym punktem w Zamościu, przy którym spotykają się lokalsi.

Legenda stołu szwedzkiego

Zastanawialiście się, skąd właściwie wzięła się nazwa „stół szwedzki”? Jedna z zamojskich legend mówi o tym, że kiedy król Gustaw bezskutecznie próbował podbić Zamość, wpadł na podstępny pomysł, aby zaproponować na zgodę wspólny pożegnalny posiłek w twierdzy. Jan Sobiepan Zamoyski domyślał się, że za propozycją Gustawa kryje się jakiś podstęp, ale gościnność nakazywała zgodzić się na jego prośbę i zaprosić gości na wspólny posiłek. Przygotował ucztę, jednak zabrakło na niej.. krzeseł. Goście musieli więc jeść na stojąco, a ręce zajmowały im talerze.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.