Winiarnia Zamojska

Lokalna kuchnia i regionalne wina – idealny duet

Dobre, bo regionalne!

Z szlachetnych odmian gruszek, wiśni, malin, porzeczek i jabłek powstało na Roztoczu sześć polskich win: Gruszka (półsłodkie), Lodowe (słodkie), Czerwona Porzeczka (półwytrawne), Wiśnia (półsłodkie), Czarna porzeczka (słodkie) i Rose (półsłodkie). Ich zbilansowany świeży smak, bogaty aromat, kwasowość i delikatna naturalna słodycz zainspirowały naszego ambasadora Marcina Sikorę, wieloletniego szefa kuchni, do stworzenia przepisów, które będą współczesną interpretacją kuchni staropolskiej.

 

Czym jest Food&wine pairing?

Food&wine pairing to sztuka łączenia wina z jedzeniem, która jest doskonale znana wszystkim miłośnikom dobrej kuchni. Nie od dziś wiadomo, że wino jest kluczowym elementem większości odświętnych obiadów czy kolacji. Potrawa potrafi wydobyć głębię wina, a wino – nadać potrawie zupełnie innego charakteru. Powszechnym stało się łączenie rozmaitych potraw z winami gronowymi. Należy jednak pamiętać, że na rynku istnieje również inna kategoria tego trunku, która jest silnie zakorzeniona w polskiej tradycji – mowa tu o winach wytwarzanych z owoców. Czy do nich także możliwe jest dobranie potraw, w myśl sztuki food&wine pairingu? Na to pytanie odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak!

 

Okiem sommeliera

Łączenie smaków to przede wszystkim poszukiwanie takich składników potraw, które dobrze się ze sobą komponują, biorąc pod uwagę nie tylko ich smak, ale również intensywność czy konsystencję. Jest to podstawa, która w późniejszym etapie ułatwia nam zestawianie odpowiedniego wina z daną potrawą. Warto przy tym pamiętać, że smaki można ze sobą łączyć na dwa sposoby – na zasadzie podobieństw lub przeciwieństw. W przypadku dobierania wina do jedzenia, wśród wielu tajników tej sztuki czynnikiem, który ułatwia wybór może być również regionalność. Bardzo często lokalne przysmaki doskonale współgrają z winem pochodzącym z tego samego regionu – mówi sommelier Tomasz Potrzebowski, który wspólnie z Marcinem Sikorą spędził cały dzień gotując w najbardziej niecodziennej kuchni sezonu, która powstała w winnicy położonej w samym sercu Roztocza. Efektem ich pracy są m.in. pyszne sodziaki zapiekane z konfiturą z żurawiny, prażoną cebulą, miodem gryczanym i kozim serem skomponowane z winem gruszkowym, tarteletki owsiane z kremem z karmelizowanej pietruszki i białej czekolady z paloną bezą podane z winem lodowym czy carpaccio z dojrzewającej kaczki z sałatką z awokado oraz mango i chipsami z kaczy gryczanej w towarzystwie wina rose.

Więcej dobrych połączeń znajdziecie w zakładce „kulinaria”.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.