Winiarnia Zamojska

Enoturystyka bez tajemnic

Wybierasz się pierwszy raz w życiu do winnicy i kompletnie nie wiesz, czego się spodziewać? Lubisz wino, ale nie czujesz się ekspertem i nie chcesz się tak czuć? Przeczytaj, co zrobić by czas spędzony z winiarzami był czystym relaksem i niezapomnianą przygodą.

1. ZAPLANUJ WYJAZD.

Degustacja wina w winnicy to świetny pomysł na weekend za miastem albo wakacyjną atrakcję. Jeśli już wiesz dokąd się wybierasz, koniecznie sprawdź, jaki region winiarski znajduje się w okolicy albo po drodze. Jadąc do Lublina albo Rzeszowa warto zaplanować kilka przystanków na Roztoczańskim Szlaku Winnic. To malowniczy i wciąż nieodkryty region Polski, gdzie nie trzeba martwić się o pogodę. Mówimy o jednym z najcieplejszych i najbardziej słonecznych zakątków kraju, nie bez przyczyny porównywanym do włoskiej Toskanii.

2. CZYTAJ WINIARSKIE ETYKIETY.

Jak w łatwy, szybki i przyjemny sposób nauczyć się rozmawiać o winie? Kupując wino, otwierając butelkę albo podczas imprezy znajdź kilka minut i przeczytaj opis wina, które Ci smakuje. Porównaj swoje odczucia z tym, co napisali winiarze. Tak poznasz winiarskie słownictwo i nauczysz się recenzować wino. Kto wie, może etykieta tak Cię zaintryguje, że zajrzysz na stronę internetową producenta. Dowiesz się tam, dlaczego lubisz to wino, bo bardzo często obok opisu smaku znajdziesz tam kilka zdań o sposobie produkcji i uprawie oraz o specyfice regionu. To kopalnia wiedzy winiarskiej.

3. ZRÓB REZERWACJĘ.

Nawet jeśli winnica ma stałe godziny i jest otwarta dla wszystkich, także niezapowiedzianych gości, dobrze mieć rezerwację. To da nam pewność, że nie trafimy akurat na wizytę zorganizowanej grupy, z którą będziemy musieli dzielić uwagę gospodarzy albo że przypadnie nam stolik schowany gdzieś w rogu. A my przecież chcemy próbować win ciesząc się widokiem dojrzewających w słońcu winogron i malowniczych wzgórz. Dajmy szansę winiarzom przygotować się na naszą wizytę. Na pewno to docenią.

4. OTWÓRZ SIĘ NA NOWOŚCI.

W winnicy warto próbować win, z których słynie region i producent. Nie przywiązuj się do swoich ulubionych szczepów. To degustacja, więc nie ryzykujesz zakupu całej butelki, a możesz odkryć coś zupełnie nowego, zaskakującego, jednym słowem masz szansę odkryć swoje nowe ulubione wino. Pod warunkiem, że otworzysz się na nowości, sugestie i rekomendacje winiarzy. W przypadku wina zasada, że lubimy tylko te piosenki, które znamy, kompletnie się nie sprawdza.

5. OKAŻ ZAINTERESOWANIE.

Zapytaj winiarzy, czy możliwy jest spacer po winnicy, piknik albo zwiedzanie winiarni. Jeśli zabiorą Cię do swoich piwniczek, jest duże prawdopodobieństwo, że spróbujesz nowych roczników prosto z beczki, a to zawsze niezapomniane wrażenie. Nie wstydź się pytać. To co dla nas może być ogromną atrakcją, dla nich jest codzienności, dlatego czas zapominają zaproponować nam kieliszek wina w ogrodzie.

6. POŁĄCZ WINO Z JEDZENIEM.

Jeśli winnica oferuje przekąski, np. deskę lokalnych serów albo wędlin, nie wahaj się ani chwili. Winiarze są wymagający, mają doskonały smak i kontakty z najlepszymi, małymi producentami w regionie. To okazja, by spróbować rzeczy niedostępnych w sklepach. A może przy okazji kupisz też doskonałą oliwę, miód albo domowej roboty przetwory.

7. ZADAWAJ PYTANIA.

Nie bój się rozmowy o winie. Winiarze to ludzie z pasją. W czasie zbiorów pracują 24 godziny na dobę. Sami zbierają owoce, czyszczą zbiorniki, butelkują, etykietują… zamiast garnituru noszą flanelowe koszule i gumowce. Poznasz ich po zafarbowanych od wina dłoniach i skórze spalonej od słońca. Chętnie dzielą się opowieściami, mają swoich winiarskich faworytów i jeśli poczują do Ciebie sympatię, otworzą najbardziej unikalne butelki ze swojej piwniczki.

8. KUP WINO, NAPISZ RECENZJĘ.

Winiarze to nie biznesmeni. Prędzej zaproszą Cię do domu na kolację niż wystawią wygórowany rachunek. Dlatego warto bezpośrednio kupować od nich wino, a po powrocie do domu polecić ich sklep internetowy swoim znajomym. Wiele polskich winnic wciąż nie ma wystarczających środków na kampanie marketingowe. Polecając ich, pisząc recenzję na portalach turystycznych, pokazując relację w social mediach masz realny wpływ na rozwój polskiej kultury winiarskiej.

9. RÓB NOTATKI.

Zapisywanie ciekawych rzeczy podczas degustacji to doskonały pomysł na pogłębianie wiedzy winiarskiej. Da Ci możliwość zatrzymania wspomnień, porównania zapisków z kilku winnic. Jeśli coś wyda się super ciekawe albo intrygujące możesz zapisywać tylko kilka haseł, a potem wrócić do nich, poszukując informacji w internecie, winiarskich magazynach lub książkach. Warto robić swój własny ranking win oraz notatki dotyczące poszczególnych roczników. To rzeczy, do których często się wraca i to z ogromną przyjemnością.

10. PAMIĘTAJ TEŻ…

planując degustacje, upewnij się, kto będzie kierowcą. Może warto zorganizować transport albo podzielić dyżury, by nikt z grupy nie był wykluczony. Nie planuj zbyt wielu przystanków. Nawet wytrwani winiarscy turyści uważają, że idealny dzienny balans to trzy winnice z przerwą na lunch. Zostaw czas na spontaniczne decyzje. Czasem najlepsze rekomendacje zdobędziesz dopiero na miejscu, od winiarzy. Oni najlepiej wiedzą, dokąd pojechać, co zjeść, jakich win spróbować, a kto ostatnio dostał prestiżową nagrodę, np. GRAND PRIX Festiwalu w Poszukiwaniu Prawdziwego Smaku w Zamościu.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.