Winiarnia Zamojska

Legenda o studni ratuszowej

Sylwetka ratusza w Zamościu jest znana każdemu, ale czy słyszeliście legendę o zamojskiej studni ratuszowej?

Iwan Kazanko, kozacki dowódca

Historia zaczyna się od osoby Iwana Kazanko, który był atamanem pododdziału wojsk kozackich Bohdana Chmielnickiego. Pododdział ten w 1655 roku odłączył się od Bohdana Chmielnickiego i obiecał lojalność Janowi Zamojskiemu. W ten sposób żołnierze znaleźli się w Zamościu.

Pewnego wieczoru Kazanko przechadzał się urokliwymi uliczkami miasta. Spokój kozackiego dowódcy szybko zaburzył usłyszany krzyk kobiety, który sprowokował go do ruszenia w kierunku niepokojących odgłosów. Po dotarciu do źródła hałasu ujrzał wyrywającą się z rąk pijanego mężczyzny młodą kobietę.

Obrona dziewczyny i jej konsekwencje

Zobaczywszy tę scenę, Kazanko powalił mężczyznę na ziemię. To przerodziło się w szarpaninę, w wyniku której odziany w bogate szaty napastnik stracił życie. Jakie miał przecież szanse w pojedynku z niezrównanym w szabli kozakiem? Chwilę po tym dramatycznym zdarzeniu na miejsce przybył patrol piechurów. Ujrzawszy ciało i stojącego nad nim kozaka z zakrwawioną szablą nie mieli złudzeń co do tego, kto zadał śmiertelny cios.

Wyrok i kara więzienia

Zabity przez Kazankę mężczyzna był znanym i szanowanym szlachcicem z Zamościa, co niewątpliwie miało wpływ na okrutną karę, jaką planowano wymierzyć kozackiemu przywódcy. Został, bez możliwości obrony i bez sądu, wtrącony do lochu. Chcąc pomścić szlachcica, zabito żołnierzy Kazanki, a dla niego samego domagano się kary śmierci. Od tej uratował go bogaty kupiec ormiański, którego córkę ocalił. Ten zwrócił się do samego Jana Zamoyskiego o darowanie życia Iwanowi Kazance.

Studnia i tajemnicza wizyta

W więzieniu Kazanko był wielokrotnie poniżany i bity. Został też zmuszony do kopania studni, która miała znajdować się pod ratuszem. Praca była ciężka, a dni mijały powoli.

Rutynę tę przerwała niespodziewana wizyta. Tajemniczym gościem, który nawiedził Kazankę w lochu, okazała się być ocalona przez niego dziewczyna. Zapewniła go, że zrobi wszystko, by został ocalony i sprawiedliwie osądzony. Na koniec, w ramach wdzięczności wręczyła mu srebrny pierścień. Kozak, choć bardzo chciał, nie był w stanie uwierzyć w to, że jego los się odmieni.

Następnego dnia w trakcie kopania w studni pojawiła się wyrwa, z której gwałtownie zaczęła wypływać woda. Kazanko zobaczył w tym swoją szansę na ucieczkę i pomimo rozkazu żołnierzy, by wyszedł ze studni, ukrył się w jej odmętach. Po pewnym czasie, gdy woda zaczęła opadać, strażnikom ukazało się jedynie puste dno studni i niewielka wyrwa, przez którą z pewnością nie zmieściłby się dorosły człowiek. Na samym dnie połyskiwał pierścień, który dzień wcześniej podarowała Kozakowi Ormianka. Co stało się z Iwanem Kazanko? Tego nikt nie wie – świat już o nim nigdy więcej nie usłyszał.

Pierścień wrócił w ręce właścicielki, która przekazała go do ormiańskiego kościoła jako wotum w intencji Kazanki.

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.