Winiarnia Zamojska

Jak przechowywać otwartą butelkę wina?

Co się stanie, jeśli nie wypiję butelki wina do końca? Większość miłośników wina od razu odpowie, że ich ta sytuacja nie dotyczy! Wyobraźmy sobie jednak, że musimy się zmierzyć z tym problemem. Co wtedy? 

Jak przechowywać otwarte wino?

O ile na początku działanie powietrza na wino jest bardzo korzystne, to w dłuższej perspektywie tlen zamienia je w kwas winny. Jeśli więc w butelce pozostało nam trochę wina (białe czy czerwone to już bez znaczenia) w pierwszej kolejności musimy je zakorkować i wstawić do lodówki. Nie zostawiajmy wina na stole czy na blacie w kuchni. Bakterie najszybciej rozwijają się w wyższych temperaturach, więc temperatura pokojowa to dla nich wymarzone warunki. Zamknięte i przechowywane w lodówce wino nie traci swojego cennego aromatu nawet przez 48 godzin.

Z biegiem czasu wino zaczyna się utleniać. Dotyczy to niestety wszystkich trunków o zawartości alkoholu do 14%. Po trzech, czterech dniach w lodówce nastąpi częściowa utrata aromatu, a smak stanie się płaski. Porto czy Sherry, które mają 17-21% alkoholu mogą być przechowywane dłużej, jednak nie więcej niż 14 dni od otwarcia butelki.

Jak można wydłużyć termin przydatności wina?

Na rynku dostępne są również specjalne akcesoria ułatwiające przechowywanie wina bez straty jakości. Pompki wyposażone w gumowe zamknięcia wielokrotnego użytku to sprawdzona i obecnie najpopularniejsza metoda zabezpieczania wina. Jak to działka? Pompki usuwają powietrze z wnętrza butelki, tym samym wytwarzając próżnię. 

Druga metoda to wykorzystanie cięższego od powietrza gazu, najczęściej azotu, który opada na powierzchnię wina, tworząc swoistą barierę i chroniąc je przed utlenianiem. Tak zabezpieczone wino należy trzymać w pozycji pionowej, by nie naruszyć gazowej powłoki. 

I na koniec, nie wierzcie proszę w patent z łyżeczką wetkniętą w szyjkę butelki, która ma zapobiec utracie bąbelków w szampanie. To mit. Najlepiej sprawdzą się specjalnie zaprojektowane zatyczki do win musujących. To niedroga i pewna forma. 

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KOMPENDIUM

Wywiad z Leszkiem Kaczorem

"...zdjęcia pozwalają zamrozić w czasie obrazy, których w kolejnych latach nie zobaczymy. To co widzimy i uwieczniamy na zdjęciach teraz w przyszłości już się nie powtórzy. To taka trochę podróż w czasie." - Leszek Kaczor

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pieczona biała kiełbasa, duszona kapusta w żurku z grzybami, pieczone ziemniaki

Zaskocz gości nietradycyjnym, wielkanocnym żurkiem w nadchodzące Święta! Przedstawiamy nowoczesną propozycję na to świąteczne danie od naszego szefa kuchni - Marcina Sikory. Zachęcamy do spróbowania!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

W poszukiwaniu prawdziwego smaku i przygody

Rozpoczynamy nowy miesiąc na szlaku turystycznym! Na wiosenny wypad za miasto przygotowaliśmy 5 propozycji na mapie Lubelszczyzny, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zachęcamy do sprawdzenia!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.