Winiarnia Zamojska

Jak dobrać ser do wina?

Wino i ser to jedno z najbardziej naturalnych połączeń kulinarnych. Przypomnijcie sobie, ile razy delektując się swoim ulubionym winem, podjadaliście też sery. Wydaje się, że oba te produkty są dla siebie stworzone! Nie wypada się z tą tezą nie zgodzić, jednak… jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Jak więc wybrać odpowiedni ser do wina?

Okazuje się, że połączenie wina i sera wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Ogólna zasada mówi, że im bardziej intensywny w smaku i zapachu ser, tym bardziej wyraziste wino powinno mu towarzyszyć. Podążając za tą myślą możemy przyjąć, że do win białych i win różowych powinny pasować sery z porostem białej pleśni. Twarde, żółte sery lepiej będą komponowały się z winami o większej intensywności smaku i zawartości tanin – winami czerwonymi. Zaś sery z niebieską pleśnią są idealnym partnerem dla win słodkich.

Poniżej przedstawiam listę moich ulubionych połączeń sera z winem z Winiarni Zamojskiej!

Gorgonzola, Roquefort

– Winiarnia Zamojska Czarna Porzeczka

– Winiarnia Zamojska Wiśnia

Cheddar, Manchego

– Winiarnia Zamojska Gruszka

– Winiarnia Zamojska Czerwona Porzeczka

Parmezan

– Winiarnia Zamojska Czerwona Porzeczka

– Winiarnia Zamojska Wiśnia

Camembert, Brie

– Winiarnia Zamojska Gruszka

– Winiarnia Zamojska Rose

Ser kozi

– Winiarnia Zamojska Gruszka

Pamiętajcie, że przy idealnym połączeniu wina z serem tworzy się coś w rodzaju synergii, która wynosi obydwa produkty na wyższy poziom.

Łączcie wino z serem tak, by żaden składnik nie dominował – jeśli tak się stanie, lepiej szukać innej pary.

 

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.