Winiarnia Zamojska

Historia Roztoczańskiego Parku Narodowego

Roztoczański Park Narodowy to szczególny punkt na mapie Lubelszczyzny. To najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce – lasy pokrywają aż 95,5% jego powierzchni!

Pierwsze próby ochrony przyrody na Roztoczu

Choć oficjalnie park utworzono w 2. połowie XX stulecia, pierwsze próby ochrony przyrody na Roztoczu podjęto już w XVI wieku. Na terenach należących wówczas do ordynacji założonej przez Jana Zamojskiego utworzono zwierzyniec. Trzymano w nim jelenie, rysie, dziki, wilki, żbiki i tarpany. Otoczony parkanem o długości około 30 km teren obejmował dzisiejszy obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz część obwodu Florianka.

Rezerwaty leśne i florystyczne

Mimo iż zwierzyniec został zlikwidowany końcem XVIII wieku lub z początkiem kolejnego, walory przyrodnicze Roztocza powodowały duże zainteresowanie badaczy. Od 1. połowy XX wieku zaczęto tworzyć rezerwaty leśne i florystyczne. Pierwszym z nich był założony w 1936 roku rezerwat przyrody Bukowa Góra. Objęto w nim ochroną cenne drzewostany jodłowe i jodłowo-bukowe. Do 1974 roku pod ochroną było 11 rezerwatów leśnych i florystycznych, których powierzchnia wynosiła łącznie 1263 hektarów.

Park narodowy

Park narodowy na Roztoczu został oficjalnie otwarty 10 maja 1974 roku. Za jego siedzibę obrano Pałac Plenipotenta w  Zwierzyńcu. Park utworzono na obszarze Lasów Państwowych, Nadleśnictw Kosobudy i Zwierzyniec. Obejmował 4801 ha. W 1982 roku na jego terenie założono hodowlę koników polskich – potomków lokalnych koni i wymarłych w XIX wieku tarpanów.

Roztoczański Park Narodowy obecnie

Roztoczański Park Narodowy obecnie obejmuje powierzchnię 8483 hektarów, z czego ścisłą ochroną objęte jest 1029 hektarów. W parku są 4 parki krajobrazowe (Szczebrzeszyński, Krasnobrodzki, Południoworoztoczański i Puszczy Solskiej) i 17 rezerwatów przyrody – 9 leśnych, 3 krajobrazowe, 2 florystyczne, geologiczny, torfowiskowy i stepowy. Doskonale świadczy to o zróżnicowaniu przyrodniczym regionu!

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KOMPENDIUM

Wywiad z Leszkiem Kaczorem

"...zdjęcia pozwalają zamrozić w czasie obrazy, których w kolejnych latach nie zobaczymy. To co widzimy i uwieczniamy na zdjęciach teraz w przyszłości już się nie powtórzy. To taka trochę podróż w czasie." - Leszek Kaczor

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pieczona biała kiełbasa, duszona kapusta w żurku z grzybami, pieczone ziemniaki

Zaskocz gości nietradycyjnym, wielkanocnym żurkiem w nadchodzące Święta! Przedstawiamy nowoczesną propozycję na to świąteczne danie od naszego szefa kuchni - Marcina Sikory. Zachęcamy do spróbowania!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

W poszukiwaniu prawdziwego smaku i przygody

Rozpoczynamy nowy miesiąc na szlaku turystycznym! Na wiosenny wypad za miasto przygotowaliśmy 5 propozycji na mapie Lubelszczyzny, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zachęcamy do sprawdzenia!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.