Winiarnia Zamojska

Fauna okolic Lublina

Lubelszczyzna jest bardzo ciekawym terenem, ale z pewnością nie mniej interesujące są zamieszkujące ją zwierzęta! Spotkacie tu, jak w każdej części kraju sarny, lisy czy zające, ale jest kilka niezwykłych istot, które ciężko znaleźć w innych regionach Polski.

Chomik

Chomik brzmi zwyczajnie, ale czy naprawdę tak jest? Chomiki europejskie, zwane również ziemnymi pieskami lub skrzeczkami, znacznie różnią się od znanych wszystkim chomików syryjskich kupowanych z hodowli czy sklepów zoologicznych. To znacznie większe zwierzaki, które charakteryzuje czarny brzuszek. Chomiki europejskie zamieszkują pola i łąki, m.in. na Lubelszczyźnie i Zamojoszczyźnie, gdzie chętnie wykopują nory o skomplikowanych korytarzach. To prawdziwe podziemne mieszkania, gdzie znajdują się sypialnie, spiżarnie, a nawet chomicze toalety! Na zimę chomik europejski potrafi zebrać aż 300 kg zapasów. Imponujące, prawda?

Suseł

Na południowej Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie znajdziecie kilka miejsc, gdzie żyje niezwykłe zwierzątko, jakim jest suseł. Kiedyś żyły w tych terenach licznie, ale obecnie ich populacja jest bardzo mała. Przez długi czas susły były uważane za szkodniki i tępione – podobnie zresztą jak chomiki europejskie. Susły perełkowane, bo właśnie taki gatunek spotkacie w tym regionie, żyją dziś w zaledwie kilku rezerwatach, m.in. w Popówce koło Miączyna. Jak przystało na te zwierzaki, susły są prawdziwymi śpiochami i wychodzą z norek dopiero koło południa!

Żołna

Żołna to ptak, którego wyróżnia przepiękne upierzenie. Wielobarwny zwierzak przybył do nas z ciepłych krajów i zadomowił się na dobre. Ocieplający się klimat stworzył dla żołn dobre warunki do życia. Co ciekawe, żołny zamieszkują nory. Są wielkości szpaka, a w ciągu dwóch tygodni są w stanie wydobyć ponad 10 kg ziemi. Czy nie brzmi to niesamowicie?

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KOMPENDIUM

Wywiad z Leszkiem Kaczorem

"...zdjęcia pozwalają zamrozić w czasie obrazy, których w kolejnych latach nie zobaczymy. To co widzimy i uwieczniamy na zdjęciach teraz w przyszłości już się nie powtórzy. To taka trochę podróż w czasie." - Leszek Kaczor

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pieczona biała kiełbasa, duszona kapusta w żurku z grzybami, pieczone ziemniaki

Zaskocz gości nietradycyjnym, wielkanocnym żurkiem w nadchodzące Święta! Przedstawiamy nowoczesną propozycję na to świąteczne danie od naszego szefa kuchni - Marcina Sikory. Zachęcamy do spróbowania!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

W poszukiwaniu prawdziwego smaku i przygody

Rozpoczynamy nowy miesiąc na szlaku turystycznym! Na wiosenny wypad za miasto przygotowaliśmy 5 propozycji na mapie Lubelszczyzny, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zachęcamy do sprawdzenia!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.