Winiarnia Zamojska

Dekantować czy nie dekantować – oto jest pytanie!

Wbrew pozorom dekantowanie jest niezwykle prostą operacją ukierunkowaną na dwa najważniejsze zadania: oddzielenie wina od osadu oraz napowietrzenie trunku.

Dawno temu, kiedy win nie poddawano jeszcze filtracji i klarowaniu, a znajdujący się w nich osad u nikogo nie wzbudzał gwałtownego bicia serca, dekantacja była tak ważnym etapem, jak samo odkorkowanie butelki. Dziś zdecydowana większość młodych win jest filtrowana i klarowana, więc możemy cieszyć się przejrzystym winem od ręki.

Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starego wina, w którym jest osad i właśnie nadchodzi ten upragniony moment odkorkowania butelki, warto się do tego przygotować.

Po pierwsze wskazane jest, by wino na kilka godzin ustawić w pionie, żeby cały osad opadł na dno butelki. Następnie należy uważnie przelewać wino do karafki, aż zanieczyszczenie pojawi się w okolicy szyjki butelki. I tyle! Opowiadania o zapalonej świecy miały zastosowanie przed erą elektryczności. Obecnie świecę możemy potraktować jedynie jako teatralny rekwizyt.

Kolejnym zadaniem dekantacji jest napowietrzenie wina. Niektóre wina po wielu latach leżakowania w butelce wydają się nieco „zamknięte” i potrzebują kontaktu z powietrzem, aby uwolnić cały swój aromat. Napowietrzenia mogą wymagać też niektóre młode wina, które dojrzewały przez dłuższy czas w beczce. Zaraz po otwarciu charakteryzują się one intensywnym zapachem drewna. Dekantacja pozwala na ewolucję aromatu na bardziej owocowy.

Warto jednak pamiętać, że większość win przeznaczonych do codziennej konsumpcji nie wymaga przelewania do karafki. Czynność ta w żadnej mierze nie poprawi ich walorów smakowych.

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.