Winiarnia Zamojska

Dekantować czy nie dekantować – oto jest pytanie!

Wbrew pozorom dekantowanie jest niezwykle prostą operacją ukierunkowaną na dwa najważniejsze zadania: oddzielenie wina od osadu oraz napowietrzenie trunku.

Dawno temu, kiedy win nie poddawano jeszcze filtracji i klarowaniu, a znajdujący się w nich osad u nikogo nie wzbudzał gwałtownego bicia serca, dekantacja była tak ważnym etapem, jak samo odkorkowanie butelki. Dziś zdecydowana większość młodych win jest filtrowana i klarowana, więc możemy cieszyć się przejrzystym winem od ręki.

Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starego wina, w którym jest osad i właśnie nadchodzi ten upragniony moment odkorkowania butelki, warto się do tego przygotować.

Po pierwsze wskazane jest, by wino na kilka godzin ustawić w pionie, żeby cały osad opadł na dno butelki. Następnie należy uważnie przelewać wino do karafki, aż zanieczyszczenie pojawi się w okolicy szyjki butelki. I tyle! Opowiadania o zapalonej świecy miały zastosowanie przed erą elektryczności. Obecnie świecę możemy potraktować jedynie jako teatralny rekwizyt.

Kolejnym zadaniem dekantacji jest napowietrzenie wina. Niektóre wina po wielu latach leżakowania w butelce wydają się nieco „zamknięte” i potrzebują kontaktu z powietrzem, aby uwolnić cały swój aromat. Napowietrzenia mogą wymagać też niektóre młode wina, które dojrzewały przez dłuższy czas w beczce. Zaraz po otwarciu charakteryzują się one intensywnym zapachem drewna. Dekantacja pozwala na ewolucję aromatu na bardziej owocowy.

Warto jednak pamiętać, że większość win przeznaczonych do codziennej konsumpcji nie wymaga przelewania do karafki. Czynność ta w żadnej mierze nie poprawi ich walorów smakowych.

Autor: Tomasz Potrzebowski

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KOMPENDIUM

Wywiad z Leszkiem Kaczorem

"...zdjęcia pozwalają zamrozić w czasie obrazy, których w kolejnych latach nie zobaczymy. To co widzimy i uwieczniamy na zdjęciach teraz w przyszłości już się nie powtórzy. To taka trochę podróż w czasie." - Leszek Kaczor

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pieczona biała kiełbasa, duszona kapusta w żurku z grzybami, pieczone ziemniaki

Zaskocz gości nietradycyjnym, wielkanocnym żurkiem w nadchodzące Święta! Przedstawiamy nowoczesną propozycję na to świąteczne danie od naszego szefa kuchni - Marcina Sikory. Zachęcamy do spróbowania!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

W poszukiwaniu prawdziwego smaku i przygody

Rozpoczynamy nowy miesiąc na szlaku turystycznym! Na wiosenny wypad za miasto przygotowaliśmy 5 propozycji na mapie Lubelszczyzny, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zachęcamy do sprawdzenia!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.