Winiarnia Zamojska

Czym jest enoturystyka?

Podróżowanie to nie tylko świetny sposób na to, aby uciec od codziennego zgiełku i odpocząć. To również najlepszy sposób na poznanie obcej kultury, zobaczenie rzeczy znanych nam z książek oraz Internetu czy spróbowanie lokalnych przysmaków. W końcu podróżujemy coraz częściej i coraz więcej. Żyjemy w wielkiej globalnej wiosce i mamy łatwiejszy dostęp do informacji oraz więcej możliwości, więc nasze podróże nie ograniczają się do swawolnych wędrówek palcem po mapie. Coraz częściej szukamy czegoś więcej niż to, co możemy znaleźć w klasycznych przewodnikach turystycznych i często zbaczamy ze szlaku, aby odkryć coś zupełnie nowego. Jednym z takich nieturystycznych szlaków jest enoturystyka, czyli podróżowanie z kieliszkiem w dłoni.

Enoturystyka opiera się na odwiedzaniu miejsc, które powiązane są z winem. Zazwyczaj odwiedzane są regiony słynące z uprawy winorośli, winiarnie czy winne festiwale. Nie ma co się dziwić, że podróże winiarskie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To nie tylko ciekawy pomysł na aktywne spędzenie czasu, ale takie wypady często łączą się z chwilą wytchnienia na świeżym powietrzu, spotkaniem ludzi o podobnych zainteresowaniem i co najważniejsze – spróbowaniem pysznych lokalnych win, których zazwyczaj nie znajdziemy na sklepowych półkach.

Enoturystyka ma również nieocenioną wartość edukacyjną. Możemy dowiedzieć się więcej o tym, jak powstaje wino, jaki wpływ na smak wina mają jego szczepy, jak uprawiane są winorośla wykorzystywane do produkcji wina. Jest to również świetna okazja, aby wyrobić sobie gust winiarski i nauczyć się degustować wina.

W większości krajów europejskich enoturystyka ma całkiem spore grono miłośników i odwiedzanie lokalnych winnic cieszy się wielką popularnością. Co ciekawe, również w Polsce z roku na rok przybywa osób, które uległy ogromnemu urokowi naszych rodzimych winnic i rozpoczęły podróże z kieliszkiem w dłoni. Pijemy coraz więcej wina i coraz częściej chcemy o winie wiedzieć więcej. Pojawiają się studia z zakresu enologii, w dużych miastach roi się od wine barów, a my jesteśmy coraz bardziej świadomi i chcemy wspierać nie tylko duże korporacje, ale również naszych lokalnych przedsiębiorców tworzących często naprawdę unikalne produkty! Dlatego zanim skrytykujemy polskie winnice, warto odwiedzić kilka z nich i sprawdzić, co mają do zaoferowania.

Jak to często bywa – cudze chwalimy, a swego nie znamy. Polskie winnice to nie tylko sielankowy klimat, piękne krajobrazy, ale również naprawdę pyszne wino!

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Sernik jagodowo-kokosowy

Sernik z sezonowymi owocami! Spróbujcie nowego przepisu od naszego szefa kuchni Marcina Sikory na sernik z jagodami na cieście kokosowym!

Czytaj więcej
kulinaria

TURYSTYKA

Dookoła świata winiarskich festiwali

Wyrusz w niezapomnianą podróż po festiwalach winiarskich! Świętuj z lampką wina w różnych zakątkach świata, ale przede wszystkim na nadchodzącym festiwalu Zamojskie Winogranie!

Czytaj więcej
kulinaria

KULINARIA

Pierogi z bobem w cieście lubczykowym

W sezonie na bób przedstawiamy kolejną propozycję od naszego szefa kuchni Marcina Sikory. Sprawdźcie przepis na pierogi z nietypowym farszem! Najlepiej smakuje w towarzystwie wina Lekka Czarna Porzeczka.

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.