Winiarnia Zamojska

Chrząszcz brzmi w trzcinie

Szczebrzeszyn to miasto położone na Lubelszczyźnie, w powiecie zamojskim. Prawa miejskie nadał mu król Kazimierz Wielki w roku 1352 roku. Przez całą historię miasta ścierały się tu różne kultury: katolicy, żydzi, kalwini czy bracia polscy. Jest to doskonale widoczne w zabudowie Szczebrzeszyna. Pośród miejskich uliczek znajdziemy barokowy kościół przyklasztorny pw. św. Katarzyny, Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny czy  XVII-wieczną synagogę.

Szczebrzeszyńskie chrząszcze

Szczebrzeszyn znany jest głównie z wiersza Jana Brzechwy zaczynającego się od słów: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”.  I faktycznie, słynie z chrząszczy, których pomników w mieście jest kilka! Najsłynniejszy z nich to wykonane pod kierunkiem Zygmunta Jarmuła dzieło uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa. Rzeźba z lipowego drewna od 2002 roku znajduje u podnóża Góry Zamkowej.

Drugi pomnik, tym razem odlany z brązu, wykonał Zygmunt Jarmuł. Znajduje się na rynku, przy placu Tadeusza Kościuszki. Odsłonięto go w 2011 roku. W rzeczywistości przedstawia on pasikonika lub szarańczę, a nie chrząszcza.

Stolica Języka Polskiego

Szczebrzeszyn rok rocznie staje się na kilka dni Stolicą Języka Polskiego. To wszystko za sprawą festiwalu o tym tytule, który organizuje Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Na festiwalu odbywają się spotkania autorskie, wieczorki poetyckie, wykłady, warsztaty, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. Goście przybywający z całego kraju mogą na nim spotkać wybitnych pisarzy, aktorów czy muzyków. Doskonała atmosfera i wakacyjna aura co roku ściągają do Szczebrzeszyna dużą publiczność. W roku 2020 patronem VI już edycji będzie Cyprian Kamil Norwid.

Miasto zabytków

Szczebrzeszyn ma długą historię, stąd nie dziwi, że w jego panoramie obecne jest wiele zabytków. Wśród nich wymienić należy barokowe kościoły pw. św. Katarzyny i pw. św. Mikołaja.

Na terenie miasta znajduje się również zabytkowy cmentarz żydowski założony w XVI wieku. Niestety w czasie II wojny światowej został on w dużej mierze zniszczony, a nagrobki rozkradzione i użyte w celach budowlanych. Zachowało się jedynie około 400 macew, wśród których najstarsza datowana jest na 1545 rok.

Wzmianki o społeczności żydowskiej w Szczebrzeszynie pojawiały się od XVI wieku, zatem nie dziwi obecność synagogi. Jej historia również nie oszczędzała i tak jak kirkut, uległa zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. W latach powojennych budynek odbudowano i od lat 60 mieści się w nim Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (obecnie Miejski Dom Kultury).

Godna uwagi jest także wspominana już Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecna bryła budynku pochodzi z XVI wieku, natomiast powstała ona na fundamentach poprzedniej świątyni. Podczas remontu w latach 2008-2010 w cerkwi odsłonięto XVII-wieczne polichromie i odnowiono zniszczony podczas I wojny światowej ikonostas.

 

To tylko część interesujących faktów o Szczebrzeszynie. Polecamy odwiedzić Szczebrzeszyn i poznać tamtejszą historię i kulturę, a także poszukać wśród trzciny chrząszczy!

wróć do listy artykułów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

kulinaria

KULINARIA

Zupa krem z pieczonego czosnku i ziemniaków i wina lodowego

Czosnek pełni funkcję „naturalnego antybiotyku”. Chcesz wiedzieć jak można go smacznie przyrządzić? Zachęcamy do wypróbowania przepisu naszego szefa kuchni – Marcina Sikory!

Czytaj więcej
kulinaria

KOMPENDIUM

SREBRNY MEDAL
Wino: czerwone, różowe, musujące

Na tegorocznym Festiwalu w Poszukiwaniu Prawdziwego Smaku wyłoniliśmy również SREBRO! Sprawdźcie jakie wina nagrodzone zostały srebrnym medalem.

Czytaj więcej
kulinaria

KOMPENDIUM

ZŁOTY MEDAL WINA MUSUJĄCE: wino musujące Zweigelt Rose 2021
WINNICA LIPOWIEC – LESZEK POPKO

Prezentujemy już ostatnie złoto na podium Festiwalu w Poszukiwaniu Prawdziwego Smaku 2022 w Zamościu! Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie wino musujące nagrodziliśmy!

Czytaj więcej
Czarna porzeczka

AMBRA BRANDS Sp. z o.o.

ul. Puławska 336
02-819 Warszawa

tel. +48 22 566 33 00
fax +48 22 566 33 03

NAPISZ DO NAS

kontakt@winiarniazamojska.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka AMBRA BRANDS Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 336 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000759267. Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, w celu przyjęcia zapytania kontaktowego, jego rozpatrzenia oraz udzielenia odpowiedzi. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty współpracujące z administratorem w zakresie niezbędnym do obsługi zapytania. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny dla celów udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu. Przysługuje Ci prawo do: (a) dostępu do treści swoich danych osobowych, (b) sprostowania danych osobowych, (c) usunięcia danych osobowych, (d) ograniczenia przetwarzania danych osobowych, (e) przenoszenia swoich danych osobowych oraz (f) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania zapytania i udzielenia odpowiedzi.