O czym szumią wodospady? 

Rezerwat obejmuje ok. 41 ha i leży na trenie gminy Susiec. Powstał po to, by chronić dolinę rzek Jeleń i Tanew wraz z ich wyjątkową przyrodą oraz 24 progi skalne, znajdujące się na 400 m odcinku drugiej z tych rzek. Swoją enklawę mają tu: bocian czarny, pliszka górska i zimorodek. 

To wyjątkowe miejsce powstało dzięki pofałdowaniu tektonicznemu, które jest również granicą między płytową Europą Wschodnią i fałdową Europą Zachodnią. Idąc wzdłuż rzeki, można zaobserwować liczne stopnie wodne, urokliwe kładki oraz dzikie ścieżki spacerowe, ponieważ miejsce to wciąż nie jest „zdeptane” przez rzesze turystów. Ta na wpół dzika kraina doskonale prezentuje się w pięknych barwach i dźwiękach, innych zależnie od pory roku – warto przyjechać tutaj zarówno latem, zimą, jak i po to, by zobaczyć budzącą się do życia wiosnę czy polską złotą jesień. 

Wodospad Jeleń 

Znajdujący się w środkowym odcinku rzeki Jeleń wodospad jest największym progiem skalnym  
w obrębie strefy krawędziowej Roztocza. Ma 1,5 wysokości i ponad 9 m szerokości, i zachwyca swym naturalnie pięknym wyglądem oraz dźwiękiem. Wypływa on z Morskiego Oka w Suścu, a w końcu staje się dopływem Tanwi. Musicie zobaczyć ten cudowny pomnik przyrody, ale pamiętajcie, że został objęty ochroną. 

 Którędy droga? 

Dotarcie do wodospadu to przyjemny spacer, który można odbyć, idąc niebieskim Szlakiem Szumów lub żółtym Szlakiem Południowym z Suśca. Opcjonalnie można wybrać również drogę z parkingu przy Szumach na Tanwi we wsie Rebizanty. Każdy sposób pozwala napawać się czystością i urokami lasów, koryt rzecznych, a w sezonie dodatkowo cieszyć się smakiem leśnych owoców.  

 

Co jeszcze warto zobaczyć na Roztoczu 

Wędrując niebieskim Szlakiem Szumów, dotrzemy do kolejnego wartego odwiedzenia w tej okolicy miejsca. Jest nim Wzgórze Kościółek, które bywa też nazywane Zamczyskiem. Powstało prawdopodobnie w XII-XIII wieku i służyło jako schronienie w czasie najazdów wrogich armii. Legenda głosi, że zamek został zbudowany przez Gołdapa – rycerza, który miał piękną córkę o imieniu Tanewa. Jednak podczas jednego z licznych wyjazdów pana, zamek został podbity przez Tatarów. 

Następnie w XII wieku powstała tu cerkiew unicka z klasztorem bazylianów, która została zamieniona w roku 1748 w kościół św. Jana Nepomucena. Ponieważ ten ostatni ze względu na trudnodostępną lokalizację nie cieszył się popularnością, został rozebrany w 1796 r. Z tego samego powodu miejsce to wykorzystywali później jako kryjówkę powstańcy i partyzanci.  

Stawy Echo i Bukowa Góra 

Zapuszczając się w rejony Roztocza, warto zobaczyć również kompleks stawów Echo, który został założony na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w latach 1929-1934 i rozbudowany podczas okupacji hitlerowskiej. Znajdują się tu rozległe mokradła dorzecza rzeki Świerszcz, a całość można podziwiać z platformy widokowej, która znajduje się na skarpie ponad stawami lub z pomostów. 

Malownicze tereny Roztocza Środkowego można z kolei obserwować z Bukowej Góry (310 m n.p.m.), która należy do Obszaru Ochrony Ścisłej. Przedtem znajdował się tutaj rezerwat założony już w 1934 roku, dzięki czemu, aż po dziś dzień udało się zachować pierwotny, nieskażony zbyt dużą ingerencją człowieka, charakter tego terenu. 

Jeśli cenicie spokój i piękno przyrody, to wycieczka na Roztocze jest dla Was obowiązkowa. Pozwoli nie tylko odprężyć się czy spędzić aktywnie czas, ale również odkryć tak wyjątkowe miejsca jak Wodospad Jeleń.  

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved