Winnica Lipowiec powstała w 2008 roku w urokliwej miejscowości o tej samej nazwie. Lipowiec to niewielka wieś położona w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w odległości 40 km na zachód od Zamościa.

Właściciele działającego tu gospodarstwa agroturystycznego w 2008 roku postanowili nasadzić kilkanaście krzewów odmiany Dornfelder, wykorzystując w tym celu znajdującą się na działce stromą skarpę. Winogrona miały być atrakcją dla odwiedzających gości i pełniły początkowo wyłącznie dekoracyjną funkcję. Z biegiem czasu hobby przerodziło się w prawdziwą miłość, a właściciele zaczęli zgłębiać wiedzę na temat uprawy winorośli i produkcji wina. Zadecydowano o dołączeniu do uprawy kolejnych odmian, prowadząc do nieustannego powiększania się kameralnej dotąd winnicy. Dziś winnica zajmuje dwie parcele o powierzchni 1 ha.

Uprawiane są na niej odmiany solaris, johanniter, muscaris, riesling, chardonnay na wina białe oraz acolon, dornfelder, zweigelt, cabernet cortis na wina czerwone i różowe.

W 2020 roku Winnicę Lipowiec zarejestrowano w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Winnica prowadzi sprzedaż win, a na jej terenie prowadzona jest szeroka działalność enoturystyczna. Goście mogą skorzystać z miejsc noclegowych, a także zasmakować się w przysmakach kuchni regionalnej!

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved