Masz dość miejsc przepełnionych turystami? Szukasz przestrzeni, w której na chwilę zapomnisz o miejskim zgiełku i odetchniesz świeżym powietrzem? Jeśli tak, to świetnie się składa. Dziś zabierzemy Cię w podróż po województwie lubelskim i opowiemy Ci o rzeczach, za które niewątpliwie pokochasz Lubelszczyznę!

Magiczne Roztocze

To obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników natury, którzy ponad wszystko cenią sobie ciszę i spokój. Roztocze to malownicza kraina, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem, a dzięki niewątpliwej wartości przyrodniczej oraz pięknym krajobrazom na jej terenie utworzono Roztoczański Park Narodowy. Jest to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce!

Jak zwiedzać Roztocze? Świetnym pomysłem będzie wypożyczenie roweru i wyruszenie Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Dla tych, którzy wolą piesze wędrówki czy coraz popularniejszy nordic walking dedykowany jest Centralny Szlak Pieszy Roztocza.

Zamość

Po długim spacerze roztoczańskimi szlakami, warto wstąpić do Zamościa, który stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny województwa. Zamość nazywany jest często „perłą renesansu” czy „Padwą północy”, a to wszystko dzięki niezwykłej zabudowie Starego Miasta, która została stworzona przez architekta Bernardo Morando. Jego inspiracją była koncepcja antropomorficzna, chciał stworzyć miasto idealne. Dzięki niezwykłej renesansowej zabudowie Stare Miasto wpisano na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dlatego warto poświęcić chociaż chwilę, aby odwiedzić Stare Miasto i napić się kawy lub lampki pysznego lokalnego wina.

Lokalna kuchnia

Województwo lubelskie warto odwiedzić również ze względów kulinarnych, kuchnia regionalna jest naprawdę przepyszna. Przybywszy na Lubelszczyznę, koniecznie spróbujcie pysznych cebularzy, które wpisano na listę produktów tradycyjnych. Cebularz to pyszny pszenny placek pokryty cebulą pokrojoną w drobną kostkę. Czego jeszcze warto spróbować, będąc na Lubelszczyźnie? Koniecznie spróbujcie pierogów
z bobrem (czyli bobem, chociaż ostrzegamy, że nazywanie ich „pierogi z bobrem” zastrzeżona jest dla miejscowej społeczności), które są jedną z flagowych potraw ziemi lubelskiej, a słynie z nich wieś Karczmiska. Koniecznie spróbujcie też takich potraw, jak flaki po zamojsku, formak lubelski czy pieróg biłgorajski.

Królestwo winnic

Roztocze to jeden z najcieplejszych regionów Polski, który dzięki swojemu położeniu stwarza świetne warunki dla winnic oraz uprawy owoców. Dlatego warto w programie zwiedzania uwzględnić malowniczy szlak roztoczańskich winnic, który jest istnym rajem dla miłośników enoturystyki i nie tylko. Odwiedzenie lokalnych winnic to również świetna okazja, aby spróbować pysznych regionalnych win, pospacerować w otoczeniu niezwykłej przyrody czy dowiedzieć się więcej o tym, jak powstaje wino. Co więcej, winnice są rozłożone wśród roztoczańskich wzgórz, co dodaje im jeszcze więcej uroku!

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved