Jeśli masz dość miejskiego zgiełku, chcesz odetchnąć świeżym powietrzem, poobcować trochę z naturą, to wszystko wskazuje na to, że wakacje w Roztoczańskim Parku Narodowym świetnie Ci zrobią.  Przygotowaliśmy 5 powodów, dla których warto odwiedzić to urokliwe miejsce.

Rezerwatem Biosfery UNESCO!

Według definicji rezerwatem biosfery jest chronione miejsce, które zawiera istotne zasoby przyrodnicze, a jego naczelnym zadaniem jest promowanie oraz pokazywanie zrównoważonego związku biosfery i człowieka. Każdy rezerwat biosfery charakteryzuje się zróżnicowanymi ekosystemami i zawiera reprezentatywne ekosystemy dla danego państwa. Roztoczański Park Narodowy jest częścią Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Roztocze. 

Wyrusz Szlakiem Szumów

Szlak szumów uznawany jest często za jeden z najniezwyklejszych i najbardziej widokowych roztoczańskich szlaków. Jedną z największych atrakcji znajdziemy Nad Tanwią, a mowa tu o rzędzie progów, które tworzą niezwykłe wodospady, których szum słychać z dala, stąd nazywane są szumami lub szypotami.  Tanew jest uznawana za jedną z najczystszych rzek Roztocza.

Zwierzyniec

Planując zwiedzanie nie można pominąć również wizyty w Zwierzyńcu i zwiedzenia urokliwego kościółka na wodzie, który został ufundowany przez Tomasza Antoniego oraz Teresę Anielę Zamoyskich i wybudowany w latach 1741-47.  Jeśli pogoda dopisze, to warto również zdecydować się na spływ kajakowy po Tanwi i Wieprzu lub wybrać się nad Stawy Echo, które będą wymarzoną destynacją w upalny dzień.

Koniki polskie

Nie bez powodu koniki polskie są symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego. W 1983 roku na terenie parku powstała hodowla koników, która nazwana została „Ostoją”. Głównym zadaniem hodowli jest dbanie o to, aby zwierzęta przebywały w warunkach, które będą zbliżone do warunków naturalnych. Ingerencja człowieka ogranicza się tu do koniecznego minimum.

Rowerowym szlakiem

Lubisz jeździć rowerem? Jeśli tak, to jesteśmy pewni, że Roztocze skradnie Twoje serce raz na zawsze! Nie bez powodu ten region uznawany jest za jedno z najlepszych miejsc do rowerowych wycieczek. Ukłonem dla miłośników dwóch kółek jest Roztoczański Szlak Rowerowy, który prowadzi przez lasy, pola i piękne, klimatyczne mieściny. Uwzględnia on również kluczowe miejscowości turystyczne, a sama trasa sprawdzi się również dla tych mniej zaawansowanych rowerzystów.

 

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved