Lubelszczyzna jest bardzo ciekawym terenem, ale z pewnością nie mniej interesujące są zamieszkujące ją zwierzęta! Spotkacie tu, jak w każdej części kraju sarny, lisy czy zające, ale jest kilka niezwykłych istot, które ciężko znaleźć w innych regionach Polski.

Chomik

Chomik brzmi zwyczajnie, ale czy naprawdę tak jest? Chomiki europejskie, zwane również ziemnymi pieskami lub skrzeczkami, znacznie różnią się od znanych wszystkim chomików syryjskich kupowanych z hodowli czy sklepów zoologicznych. To znacznie większe zwierzaki, które charakteryzuje czarny brzuszek. Chomiki europejskie zamieszkują pola i łąki, m.in. na Lubelszczyźnie i Zamojoszczyźnie, gdzie chętnie wykopują nory o skomplikowanych korytarzach. To prawdziwe podziemne mieszkania, gdzie znajdują się sypialnie, spiżarnie, a nawet chomicze toalety! Na zimę chomik europejski potrafi zebrać aż 300 kg zapasów. Imponujące, prawda?

Suseł

Na południowej Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie znajdziecie kilka miejsc, gdzie żyje niezwykłe zwierzątko, jakim jest suseł. Kiedyś żyły w tych terenach licznie, ale obecnie ich populacja jest bardzo mała. Przez długi czas susły były uważane za szkodniki i tępione – podobnie zresztą jak chomiki europejskie. Susły perełkowane, bo właśnie taki gatunek spotkacie w tym regionie, żyją dziś w zaledwie kilku rezerwatach, m.in. w Popówce koło Miączyna. Jak przystało na te zwierzaki, susły są prawdziwymi śpiochami i wychodzą z norek dopiero koło południa!

Żołna

Żołna to ptak, którego wyróżnia przepiękne upierzenie. Wielobarwny zwierzak przybył do nas z ciepłych krajów i zadomowił się na dobre. Ocieplający się klimat stworzył dla żołn dobre warunki do życia. Co ciekawe, żołny zamieszkują nory. Są wielkości szpaka, a w ciągu dwóch tygodni są w stanie wydobyć ponad 10 kg ziemi. Czy nie brzmi to niesamowicie?

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved