Podróżowanie to nie tylko świetny sposób na to, aby uciec od codziennego zgiełku i odpocząć. To również najlepszy sposób na poznanie obcej kultury, zobaczenie rzeczy znanych nam z książek oraz Internetu czy spróbowanie lokalnych przysmaków. W końcu podróżujemy coraz częściej i coraz więcej. Żyjemy w wielkiej globalnej wiosce i mamy łatwiejszy dostęp do informacji oraz więcej możliwości, więc nasze podróże nie ograniczają się do swawolnych wędrówek palcem po mapie. Coraz częściej szukamy czegoś więcej niż to, co możemy znaleźć w klasycznych przewodnikach turystycznych i często zbaczamy ze szlaku, aby odkryć coś zupełnie nowego. Jednym z takich nieturystycznych szlaków jest enoturystyka, czyli podróżowanie z kieliszkiem w dłoni.

Enoturystyka opiera się na odwiedzaniu miejsc, które powiązane są z winem. Zazwyczaj odwiedzane są regiony słynące z uprawy winorośli, winiarnie czy winne festiwale. Nie ma co się dziwić, że podróże winiarskie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To nie tylko ciekawy pomysł na aktywne spędzenie czasu, ale takie wypady często łączą się z chwilą wytchnienia na świeżym powietrzu, spotkaniem ludzi o podobnych zainteresowaniem i co najważniejsze – spróbowaniem pysznych lokalnych win, których zazwyczaj nie znajdziemy na sklepowych półkach.

Enoturystyka ma również nieocenioną wartość edukacyjną. Możemy dowiedzieć się więcej o tym, jak powstaje wino, jaki wpływ na smak wina mają jego szczepy, jak uprawiane są winorośla wykorzystywane do produkcji wina. Jest to również świetna okazja, aby wyrobić sobie gust winiarski i nauczyć się degustować wina.

W większości krajów europejskich enoturystyka ma całkiem spore grono miłośników i odwiedzanie lokalnych winnic cieszy się wielką popularnością. Co ciekawe, również w Polsce z roku na rok przybywa osób, które uległy ogromnemu urokowi naszych rodzimych winnic i rozpoczęły podróże z kieliszkiem w dłoni. Pijemy coraz więcej wina i coraz częściej chcemy o winie wiedzieć więcej. Pojawiają się studia z zakresu enologii, w dużych miastach roi się od wine barów, a my jesteśmy coraz bardziej świadomi i chcemy wspierać nie tylko duże korporacje, ale również naszych lokalnych przedsiębiorców tworzących często naprawdę unikalne produkty! Dlatego zanim skrytykujemy polskie winnice, warto odwiedzić kilka z nich i sprawdzić, co mają do zaoferowania.

Jak to często bywa – cudze chwalimy, a swego nie znamy. Polskie winnice to nie tylko sielankowy klimat, piękne krajobrazy, ale również naprawdę pyszne wino!

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved