Dożyliśmy czasów, w których polskie winiarstwo prężnie się rozwija i śmiało można stwierdzić, iż nie musimy mieć kompleksów na tle innych krajów winiarskich.

To, co z pewnością wyróżnia nas w świecie, to odmiany winogron, z których wytwarzane są polskie wina. Oczywiście bez trudu znajdziemy dzisiaj doskonałe trunki z tak popularnych szczepów, jak riesling, chardonnay czy pinot noir. Nie obcy jest nam również gewürztraminer lub grüner veltliner, jednak większość dostępnych win wytwarzana jest z mniej znanych odmian. Dlaczego tak się dzieje?

W dużym uproszczeniu chodzi o klimat, a konkretnie mroźne zimy i wiosenne przymrozki. Początkowo, z uwagi właśnie na te czynniki, winiarzom wydawało się, iż możliwa jest uprawa jedynie odmian hybrydowych.

Hybrydy to nazwa odmian winorośli uzyskanych przez krzyżowanie różnych szczepów z gatunku winorośli właściwej, czyli Vitis vinifera (wspomniane wcześniej odmiany takie jak riesling czy chardonnay oraz merlot, sauvignion blanc itp.) z odmianami innych gatunków.

 

Autor: Tomasz Potrzebowski

Kilka lat temu winnice obsadzane były białymi szczepami jak: hibernal, seyval blanc czy sibera oraz czerwonymi: głównie regent i rondo. Z jednej strony odporne były one na zimowe przymrozki, a owoce dojrzewały szybciej i przy niższych temperaturach, z drugiej zaś strony sama winorośl lepiej radziła sobie z trapiącymi winnice chorobami.

Obecnie, z uwagi na ewidentne ocieplenie klimatu, dużą popularnością cieszy się Vitis vinifera, ale najnowsza generacja hybryd jest równie ważna. Hybrydy świetnie zaadaptowały się w polskich warunkach i wielu winiarzy zdecydowało się na nasadzenia właśnie tymi odmianami. Jeśli chodzi o białe szczepy, to prym wiedzie solaris, a także johanniter i muscaris. Obecnie na popularności zyskuje także souvignier gris. Najnowsza generacja czerwonych odmian to z kolei cabernet cortis i cabernet dorsa.

Zachęcam do systematycznego odwiedzania naszego bloga, gdyż w następnych wpisach będę bardziej szczegółowo przedstawiał najpopularniejsze odmiany winorośli, dostępne w polskich winnicach.

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved