Pierwszy dzień świąt w mojej rodzinie tradycyjnie celebrujemy późnym obiadem, który… przeciąga się, aż do kolacji. Po wigilijnym „obżarstwie” robię sobie krótką przerwę od jedzenia (omijam śniadanie szerokim łukiem) i wszystkie siły kieruję na obiad. Tego dnia, jak rodzinna tradycja nakazuje, na stole zawsze króluje pieczony drób, jednak repertuar świątecznego ptactwa zmienia się z każdym rokiem. Jakie wino zatem dobrać do tak skomponowanego świątecznego obiadu?

Jakie wino do pieczonego kurczaka?

Pieczony kurczak to świąteczna klasyka. Jakie wino dobrać do kurczaka? Jeśli jest podany z sosem z pieczenia, idealne będzie delikatne czerwone wino ze szczepu Rondo. Ci z was, którzy do kurczaka wolą białe wino, powinni wybrać trunek, który dojrzewał w dębowej beczce – Lasy Roztocza z Dworu Sanna na pewno spełnią Wasze oczekiwania. Ja natomiast mam swoją ulubioną wersje świątecznego kurczaka – drób pieczony w glazurze z miodu. Do takiego dania ciekawą, białą propozycją może być Wino Gruszkowe.

Jakie wino do kaczki?

Pieczona kaczka to danie równie popularne i lubiane co kurczak. Szukając wina pasującego do kaczki, warto pomyśleć o Czerwonej Porzeczce z Winiarni Zamojskiej. Kolejnym winem świetnie pasującym do kaczki jest Rose. Jeśli kaczka pieczona jest z owocami, ponownie Wino Gruszkowe będzie genialnym uzupełnieniem.

Jakie wino do indyka?

Pieczony indyk to również niezwykle świąteczne danie. Eleganckie i po prostu pyszne. Jakie wino pasuje do indyka? Wino Wiśniowe- pełne, aromatyczne, z pestkową nutą będzie dobrym uzupełnieniem takiego dania. Do pieczonego indyka świetnie sprawdzi się również czerwony Regent z Dworu Sanna. A co, gdy macie ochotę na białe wino? Ponownie proponuję Lasy Roztocza.

Jakie wino do gęsi?

Na koniec zostawiłem pieczoną gęś. Jest ona bardziej intensywna w smaku i tłustsza od indyka. Dobierając do niej wino musimy wybrać równie wyrazisty trunek z wyczuwalną kwasowością – kwasowość w tym momencie będzie niwelować tłuszcz. Do gęsi doskonałym wyborem jest zatem Czarna Porzeczka z Winiarni Zamojskiej. Dzięki swej soczystości i wyraźnej owocowości stworzy z gęsią niezwykle dobraną parę.

Autor: Tomasz Potrzebowski

this is font support. Please don’t remove it.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

© 2019 Winiarnia Zamojska All rights reserved